Od začátku roku jich policie na Liberecku vykázala z jejich domovů hned devět, v celém kraji je to dokonce dvacet šest mužů. Řadu z nich však jejich partnerky přijmou zpátky. Naposledy řešili policisté podobný případ na Českolipsku, kam vyráželi na pomoc týrané ženě už podeváté.

„Partner ji kopal, bil pěstmi, vláčel za vlasy, v lepším případě ji, ´jen´ fackoval a křičel na ni. Dvakrát policisté vyhodnotili jeho chování jako trestný čin," popsala policejní mluvčí Ivana Baláková s tím, že výsledek byl však pokaždé stejný. „Napadená žena pokaždé vzala souhlas s jeho trestním stíháním zpět či odmítla spolupracovat na objasňování incidentů," objasnila Baláková.

K podobné situaci došlo i v polovině dubna, kdy zdravotníci upozornili policii, že ošetřují ženu poraněnou nožem a že jim pacientka nedokáže podat věrohodné vysvětlení. „Když se policie snažila zjistit, co se stalo, žena jim tvrdila, že si poranění způsobila sama," dodala mluvčí. Policistům už však s násilníkem došla trpělivost a sáhla k preventivnímu opatření a muže vykázala z domu na deset dní.

Podle Veroniky Vokálové z Bílého kruhu bezpečí je toto opatření velmi účinné. „Žena získá čas k tomu, aby se rozmyslela, co bude dál," vysvětlila Vokálová. Že se ženy k násilníkovi neustále vrací, je podle ní běžná záležitost. „Podle nejnovější statistiky se týraná žena odhodlá k radikálnímu rozhodnutí až po šesti či sedmi pokusech opustit násilného partnera," doplnila Vokálová. Podobnou zkušenost má i hlavní sociální pracovnice Oblastní charity Liberec, která je zároveň vedoucí azylových domů. „Je to bohužel tak. Někdy mají ženy problém, že jim těch deset dní nestačí," podotkla Kholová. Podle Vokálové z Bílého kruhu bezpečí si však týrané ženy mohou zažádat o prodloužení lhůty, kdy je partner vykázán z bytu.

Pokud partner ženu ohrožuje i nadále, může se obrátit například na charitu, která ji zajistí ubytování i v jiných částech republiky.

Obě se shodují, že odpověď na otázku, proč ženy násilnického partnera stále přijímají zpátky, není jednoduchá. „Strach, láska. Agresor využívá všechny možnosti, jak manipulovat," vysvětlila Vokálová s tím, že jejich organizace se snaží ženy připravit na vlastní rozhodnutí.

Za loňský rok vykázali policisté v Libereckém kraji 76 mužů, v roce 2014 to bylo dokonce 100 násilníků. Naopak v roce 2007 pouhých třicet.