"Podle instrukcí nainstalovala program AnyDesk, tím však umožnila neznámé osobě vzdálený přístup do celého svého počítače. Poté zaplatila vstupní poplatek a jejím jménem měl neznámý pachatel rovněž uzavřít půjčku. Následně ji měl přimět k provedení několika finančních transakcí," uvedla k prvnímu případu policejní mluvčí Lucie Konečná.
Druhým poškozeným se stal padesátiletý muž z Hradecka, který má za sebou obdobnou zkušenost. Poté, co zareagoval na výhodné investování v kryptoměnách, naistaloval program AnyDesk, a umožnil tak vzdálený přístup do svého počítače. Následně měl zaplatit vstupní poplatek, potvrdit několik autorizačních kódů a během chvilky přišel o více než 700 tisíc korun.
Kriminalisté zahájili šetření pro podezření ze spáchání přečinu podvod. Pachatelům v případě dopadení a prokázání viny v prvním případě hrozí trest odnětí svobody až na osm let, v druhém případě pak pět let vězení.
Policie přitom varuje, že příště mohou podvodníci využít i jiné takzvané investiční portály a nepatrně pozměnit i způsob, jak z lidí vymámit peníze.
"Po telefonu nikomu cizímu kromě ověřených institucí nesdělujte své osobní údaje, nezasílejte ofocené osobní doklady, nesdělujte tištěné informace z platební karty, nesdělujte kód, kterým by vzdáleně přistupoval k vašemu počítači. Pokud je k vašemu počítači někdo z nějakého důvodu vzdáleně připojen, tak neprovádějte přihlášení do svého internetového bankovnictví, nesdělujte bankovní autorizační SMS kódy, či jiným způsobem cizí osobě neautorizujte platbu," upozorňuje policejní mluvčí.
Lidé by měli být obezřetní a nedůvěřovat nepřiměřeně výhodným nabídkám pro zhodnocení svých peněz.