Podle obžaloby vylákala jednačtyřicetiletá žena od lidí peníze díky různým smyšlenkám. Slibovala, že jejich peníze zhodnotí prostřednictvím výhodného úroku či výhodným nákupem valut, nebo jim tvrdila, že potřebuje vložit peníze na svůj účet. aby byl odblokován, případně, že musí nutně vrátit peníze na účet otcovy firmy.

Státní zástupce v obžalobě uvedl, že během pěti let spáchala 32 takových skutků.  Daniela Macháčková však všechno popřela.

Tajemný Tomáš

Podle obžaloby podvedené lidi informovala, že peněžní transakce zajišťuje muž jménem Tomáš. „Dodnes se neví, kdo to je, " řekl včera státní zástupce Radek Soukup. Uvedl, že i když se na něj obžalovaná žena mimo jiné odvolávala v řadě svých e-mailů, u soudu prohlásila, že nikdo takový neexistuje, a tvrdila, že  že valuty s výhodnějším kurzem jí nabízel neznámý směnárník.

Podle žalobce žena navíc padělala bankovní dokumenty, aby poškozeným dokázala, že slibované transakce už provedla, nebo že má dost peněz.

U jednoho z poškozených tvrdila, že peníze, které jí dával, byly splátky za velkou půjčku, kterou mu poskytla.

Známá jména
V kauze Daniely Macháčkové se mezi poškozenými objevila jména známých sportovců.

Julius Bielik
Podle obžaloby hlavní poškozený měl přijít až od 4,5 milionu korun. Bývalý fotbalista Bielik se proslavil v pražské Spartě, zažil však také angažmá v Hradci.

Aleš Javůrek
Bývalý fotbalista prvoligového Hradce, nyní moderátor zápasů pardubických hokejistů. Jemu měla Daniela Macháčková slíbit výhodně kurs (prý VIP) při nákupu eur.

Martin Táborský
Někdejší extraligový hokejista, který hrál za Hradec Králové, pražskou Slavii či Vsetín měl obžalované půjčit peníze. Znala se totiž s jeho manželkou. Daniela Macháčková však tvrdí, že jde o křivé obvinění.

Činu nelitovala

K některým peněžním transakcím poškození neměli doklady, podle žalobce se však důkazy daly dohledat podle toho, jaké částky si tehdy vybírali z účtů. Největší škodu podle obžaloby utrpěl bývalý slavný fotbalista Julius Bielik, který jí půjčil téměř 4,5 milionu korun.

Daniela Macháčková a její rodina postupně část peněz poškozeným splatili, takže způsobená škoda poklesla na 10,2 milionu korun.

Žalobce včera upozornil, že Macháčkové přitěžuje, že se k činům nepřiznala, neprojevila lítost a nechtěla škodu uhradit. Navrhl pro ni proto trest vězení ve výši sedmi až sedmi a půl roku.

„Jisté sklony k páchání trestné činnosti obžalovaná prokázala už jednou," řekl Radek Soukup. Připomněl, že jednomu sdružení vlastníků Macháčková způsobila škodu ve výši přibližně 800 tisíc korun. Případ řešil hradecký Okresní soud, škodu tehdy uhradil její otec.

Viník nebo oběť?

Obhájce Zdeněk Rudolecký však celou záležitost viděl úplně jinak. Podle něj obžalovaná skutečně měla možnost nakupovat levně valuty a své dluhy sice platila jen částečně, ale bylo vidět snahu a fakt, že dluhy uznává. „Dokazování neodstranilo celou řadu rozporů ve výpovědích poškozených a svědků," prohlásil advokát.

Pozastavil se zejména nad tím, že Martinu Táborskému Macháčková údajně dlužila 120 tisíc korun, ale on po ní vymáhal více než milion. „Chtěl se bezdůvodně obohatit," řekl Rudolecký.

Stejně tak vyjádřil pochybnosti o směnce na téměř 4,5 milionu korun, kterou Macháčková podepsala Bielikovi. „Je otázka, zda peníze byly skutečně předány," podotkl advokát. Připomněl, že Bielik velmi detailně vylíčil, kdy a jak předal obžalované 400 tisíc korun, ale když měl hovořit o tom, jak jí předal 4,5 milionu, mluvil prý zcela „zmateně", a pak požádal vyšetřovatele o čas, aby prý mohl doložit, jak to bylo. Podle Rudoleckého mu to trvalo půl roku. Potom sice policii požadované údaje sdělil, ale postupně je několikrát změnil.

„K převodu 4,5 milionu korun z majetku poškozeného na obžalovanou nikdy nedošlo," uvedl Rudolecký.  Podle něj si Macháčková  neuvědomovala význam směnky a podepisovala je jako „na běžícím páse".

K dalšímu poškozenému Aleši Javůrkovi řekl, že navyšoval fiktivní dluh, aniž by o tom obžalovaná věděla, a spoléhal na to, že je z bohaté rodiny.

Uhradí pět milionů

K trestu, který navrhl žalobce, obhájce uvedl, že je třeba zohlednit fakt, že obžalovaná je matkou dvou dětí. „Pětiletá holčička je na ní zcela závislá a její dětství by matčiným uvězněním bylo zničeno," řekl soudu.

Soudci se však přiklonili k návrhu obžaloby. Obhájce i státní zástupce si ponechali lhůtu k podání odvolání, takže rozsudek není pravomocný.

Macháčková sice musí uhradit škodu, ale pouze ve výši 5,2 milionu korun, což znamená, že soud  u některých poškozených část nároků neuznal a odkázal je na řízení ve věcech občanskoprávních.  Bielika na toto řízení odkázal s celým jeho nárokem ve výši 4,5 milionu korun.