Odpyká si za to pět let ve vězení. V dovolání tvrdila, že o podvodech nevěděla a leasingové smlouvy na auta uzavírali na její jméno další obžalovaní, aniž by o tom věděla. Nejvyšší soud jí neuvěřil, zjistila včera ČTK z databáze usnesení.

„Vzhledem k počtu útoků, dlouhodobosti páchání trestné činnosti a rozsahu způsobené škody lze jen stěží uvěřit, že by si obviněná nebyla schopna uvědomit, jakého jednání se dopouští,“ uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Janem Engelmannem. „Podepisovala leasingové smlouvy s určitou nemalou výší stanovených splátek, na jejichž splácení neměla (a to ani společně se svým manželem) dostatek finančních prostředků,“ podotkli soudci.

Pohořelická a její manžel Jiří Pohořelický v letech 2001 až 2003 prostřednictvím jednatele společnosti Auto Chrudim Jiřího Štěpánka uzavírali falešné leasingové smlouvy na nákup aut. Opakovaně přitom používali výrobní kódy vozidel, z nichž některá ani neexistovala. Štěpánek coby prodejce aut Ford na příslušné doklady a faktury pro leasingové společnosti pouze účelově potvrdil, že kupující Pohořeličtí složili akontaci a první splátku. Leasingové společnosti na jejich základě Štěpánkově firmě, případně na soukromý účet jiné osoby, zasílaly doplatky jednotlivých kupních cen automobilů. Tyto finanční prostředky podle obžaloby trojice měla vybrat a použít pro vlastní potřebu.

V červnu roku 2003 uprchla trojice do Dominikánské republiky. Policie dopadla Pohořelického v Panamě. Poté se do Česka vrátila i jeho manželka.
Pohořelická v dovolání opakovaně zdůraznila, že necítí vinu. Čin prý nespáchala úmyslně. „Vytkla soudům, že neakceptovaly její obhajobu, že o ničem kromě posledních čtyř smluv (…) nevěděla a že vše zařizoval její manžel,“ shrnul Nejvyšší soud obhajobu. Podle obhajoby se také nepodařilo prokázat to, že Pohořelická leasingové smlouvy fakticky převzala, stejně jako vozidla, na která se smlouvy vztahovaly.

Krajský soud v Hradci Králové již v roce 2007 poslal na osm a půl roku za mříže Jiřího Štěpánka. Tentýž soud v listopadu loňského roku uložil Pohořelickému sedm let vězení, Pohořelické o dva roky méně. Vrchní soud pak snížil Pohořelickému trest na 6,5 roku vězení. Soudy oběma uložily také zákaz činnosti ve vedoucích funkcích obchodních společností a v prodeji a nákupu zboží na dobu pěti let. Podle rozhodnutí soudu mají manželé uhradit část škody.

(hd, čtk)