K soužití matky a syna v Přepeřích na Semilsku, které skončilo tragédií, svědkyně uvedla, že je komplikoval alkohol.

„Byla hezká a měla hezký život, ale když se rozvedla, neunesla to, začala pít a propadala se víc a víc,“ řekla žena. Uvedla, že si jí kamarádka na syna stěžovala.

„Říkala, že jí to vyčítá a že ji zmlátil,“ vypověděla svědkyně.

Kamarádky se navštěvovaly asi dvacet let, naposledy se viděly loni o Vánocích. Tři týdny nato se žena stala obětí vraždy. Podle lékařů byla surově zbitá a pak uškrcená. František Žilka však vinu odmítá. U soudu uvedl, že když se vrátil z vycházky, zjistil, že matka leží a nedýchá. „Nevím, co se toho dne mohlo stát,“ řekl.

Podle něj mohl čin spáchat někdo, kdo věděl, že je na procházce a že byt bývá odemčený, protože s matkou měli jen jedny klíče. „Kdybych zamkl, asi by se nic nestalo,“ uvedl Žilka.

Vztahy s matkou, k níž se nastěhoval v listopadu po svém návratu z vězení, označil za „dobré“. „Matka byla hodně pečlivá a starostlivá. Ale začala pít alkohol,“ uvedl obžalovaný.

Problémy s alkoholem

Ačkoli podle svědků bývaly z jejich bytu slyšet hádky a dokonce jeho pohrůžky, že matku zabije, Žilka u soudu popřel, že by spolu měli spory. „Neměl jsem nejmenší pohnutku se s ní hádat, ani ona se mnou. Byl jsem furt někde v čudu,“ řekl a dodal, že se chystal odstěhovat k přítelkyni a sehnal si práci v zahraničí.

Vadili mu však prý někteří matčini přátelé. Jednoho jejího známého prý musel asi dvakrát vyhodit, když se k nim prý chtěl mermomocí dostat do bytu.

Také obžalovaný měl problémy s alkoholem, soud mu dokonce nařídil ambulantní léčení. Ve výpovědi přiznal, že v den vraždy si dal ráno pivo, pak dopoledne tři deci vína, během odpolední procházky další litr vína a později ještě tvrdý alkohol.

Navíc měl i nemalé problémy se zákonem. Byl jedenáctkrát trestán, z toho čtyřikrát za násilné trestné činy, mezi něž patřilo i napadení matky. Sám u soudu přiznal, že ji jednou bodl nožem do kolena. Podle něj šlo ale o nešťastnou náhodu, když s matkou škrábali brambory a jemu se smekl nůž, protože měl mastné ruce.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechem dalších svědků.