Událost se odehrála v době nouzového stavu země. Policisté prověřovali, zda nedošlo k trestnému činu. Peníze z udělených pokut dostanou Státní fond životního prostředí a obce, na jejichž území k přestupku došlo.

Banda skútrařů si vyrazila na apríla užít nový sníh do nejcennějších partií Krkonošského národního parku. Projeli prakticky celé Krkonoše. Vyrazili z parkoviště na Horních Mísečkách, odkud dojeli až do Obřího dolu. Strážci národního parku s policisty jednoho řidiče zastavili u Luční boudy. Zbytek skupiny zajistili v okamžiku, kdy se svou zběsilou jízdou končili a přijížděli na parkoviště na Horních Mísečkách.

"Rozjezdili ty nejcennější lokality národního parku. Hrubě narušili ochranu první zóny KRNAP a ohrožovali mimo jiné i hnízdiště sokola stěhovavého a zimoviště tetřívka obecného,“ zlobil se tehdy ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Partička výtečníků teď za svůj adrenalinový kousek draze zaplatí. "Za čtyři přestupky jsme uložili čtyři pokuty. Přestupky jsme shledali tak závažné, že ve všech čtyřech případech byla uložena pokuta v maximální možné výši 100 tisíc korun," řekl mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

V minulosti se žádný podobný případ takového rozsahu v Krkonoších nestal. "Je to natolik zjevné porušení zákona a vyjádření naprosté bezohlednosti, že nešlo postupovat jinak," poznamenal Drahný.

Jedna pokuta je zaplacená. "Ostatní tři řidiči se odvolali k odvolacímu orgánu, ministerstvu životního prostředí, které bude jejich odvolání řešit," upřesnil mluvčí Správy KRNAP.

Příjem z pokut ovšem neobdrží Správa Krkonošského národního parku. "Pokuty, které pachatelé přestupků dostávají, nejsou příjmem Správy KRNAP. Padesát procent prostředků z pokut obdrží Státní fond životního prostředí, který zajišťuje financování projektů jako například Zelená úsporám či Dešťovka, a padesát procent obce, na jejichž katastru byl přestupek spáchán," vysvětlil Radek Drahný.

Policisté se případem zabývali v rámci přestupkového řízení. "Zjišťovali jsme také, jestli nebyla naplněna skutková podstata trestného činu a porušení nouzového stavu země. K tomu ale nedošlo, řidiči skútrů nepřekročili státní hranici," řekl Deníku trutnovský policejní mluvčí Lukáš Vincenc.