Důvěry zákazníků od října loňského roku zneužíval dvacetiletý výtečník z Kladenska, jenž si svým podvodným jednáním skrze rádoby internetový obchod přišel na solidní balík peněz. Až minulý týden spadla klec, mladík je již umístěn v cele předběžného zadržení v Rychnově nad Kněžnou.

Platilo se předem

Zatčený do té doby nabízel prostřednictvím internetového obchodu prodej elektroniky. Notebooky, mobilní telefony, počítače, monitory, televize a další sortiment nabízel výrazně levněji než v jiných obchodech, v řádech tisíců korun. Reklamu umístil i na několik inzertních serverů. „Aby získal důvěru zákazníků, zaštítil se svým kontaktem na různých kamenných prodejnách s elektrotechnikou, jejichž skuteční majitelé o tom však neměli ani zdání,“ přiblížila mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Aby kupující získali nové zboží výrazně pod cenou, museli splnit jedinou podmínku - celá platba za objednané zboží se musela uskutečnit předem bez možnosti dobírky či odběru zboží osobně. Zájemci z celé republiky podvodníkovi zasílali požadovaný finanční obnos na účet, ale doručení nového zboží se ani v jednom případě nedočkali.

Případů asi přibude

Rychnovští kriminalisté dosud zadokumentovali dvaadvacet případů, ve kterých poškození přišli dohromady o téměř 150 tisíc korun. „Policisté se ovšem domnívají, že počet případů není konečný. Odhadují, že v této kauze se jedná až o šedesát poškozených, u kterých by se výše škody mohla vyšplhat až na částku čtyř set tisíc korun,“ podotkla Kacálková. Doplnila, že za přečin podvodu zatčenému hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.

Policisté v souvislosti s tímto případem varují uživatele internetu, že zavedení takové komunikační technologie s sebou přineslo nejen výhody, ale také problémy. „Při obchodování přes internet se hůře ověřuje pravdivost uvedených informací. Po zprostředkování obchodu je lepší přebírat aspoň cennější věci osobně. Podezřelé by měly být i nejrůznější slevy nebo takzvaná výhodná cena, která je oproti té běžné u daného výrobku značně nižší. Riziková jsou i zaručená rychlá oznámení a návody jak přijít rychle a snadno k penězům. Za těmito sděleními se většinou skrývají podvodníci, které je vlivem virtuální anonymity obtížné dohledat,“ sdělila policejní mluvčí.

Známá firma

Rychnovským kriminalistům se provinilce podařilo zadržet ve středu 2. března v České Lípě po několikaměsíčním intenzivním vyšetřování podezření z trestného činu podvodu. V místě pobytu mladíka, který pro ně již byl „známou firmou“, policisté provedli domovní prohlídku, poté mu sdělili obvinění a byla na něj uvalena vazba.

Podobným objasněným případem se rychnovští vyšetřovatelé mohli pochlubit již loni v červenci, tehdy dopadli třiadvacetiletého muže z Prahy, který se zabýval obdobnou trestnou činností.

(ill)