„Zprvu jsem nechápala, jak mi může člověk, kterého miluji a on miluje mě, ubližovat. Potom jsem se začala sama obviňovat a jeho chování omlouvat," vypráví svůj příběh. Snažila se mu ve všem vyjít vstříc, nerozpoutávat konflikty. „Věděla jsem, že ho rozčílí drobnosti, tak jsem chtěla takovým situacím předcházet," vzpomíná s lítostí v hlase.

Vypínala televizi, než přišel domů z práce. Kontrolovala celý byt, jestli nikde není žádné smítko. „Zapomněla jsem třeba dát ručník do koupelny, nebo jsem nechala ležet klíče na stole v kuchyni, a už bylo zle," říká.

Z psychického teroru, kdy ji manžel neustále ponižoval a hrubě jí nadával, nakonec situace přerostla i ve fyzické násilí. Nechtěl, aby se stýkala se svými rodiči a kamarády, sledoval ji přes mobilní telefon, fackoval a poté se s ní usmiřoval a zahrnoval ji dárky.

„Měla jsem toho už dost, chtěla jsem odejít, jenže pak bylo zas vše chvíli dobré a já obviňovala sebe samu, že jsem neschopná manželka," prozrazuje.

Udělat za vztahem tlustou čáru nebylo jednoduché. Trýzněná žena by to podle svých slov sama nedokázala. Pomohla jí její kamarádka ze školy. „Potkaly jsme se v obchodě, měla jsem monokl. Zašly jsme na kávu a já jí prozradila, co se mi děje. Byla to úleva," vzpomíná.

Po několika týdnech tajných schůzek ji zavezla bývalá spolužačka do intervenčního centra. Tam jí poradili, jak situaci řešit. „Nebylo to jednoduché. Myslela jsem, že to nedokážu. Dodnes sice chodím k psychologovi, ale už několik let jsem šťastně rozvedená. Každá oběť domácího násilí by měla sebrat všechnu odvahu a útokům se postavit tímto způsobem," ukončuje své vyprávění.

Poradna pomůže

Týrané ženy se mohou obrátit na odborníky na řadě míst. Mohou anonymně zavolat na linky, které jsou zřízeny pro tyto účely – například Dona linka nebo například na Linku bezpečí. „Také fungují intervenční centra, nejbližší je v Hradci Králové, a organizace specializované na domácí násilí – jako Bílý kruh bezpečí," říká Hana Motlová z občanské poradny Agapé v Rychnově.

I v rychnovské poradně jsou schopni pomoci týraným osobám. „Nespecializujeme se  pouze na tuto problematiku, ale umíme poradit, jak problém řešit dál. Oběť domácího násilí k nám může přijít," prozrazuje.

Někdy je situace v domácnosti vyhrocená natolik, že je třeba zavolat policii. Ta může násilníka vykázat z bytu až na deset dní a pokud ohrožená osoba podá návrh na předběžné opatření, pak se lhůta prodlužuje až do pravomocného rozhodnutí soudu o tomto návrhu.

Není hádka jako hádka

„V posledních třech letech bylo na Rychnovsku z bytů vykázáno několik násilníků. V roce 2010 to byly čtyři, v roce 2011 jedna a loni devět osob. Letos jsou zatím tři případy," prozradila mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Při vykázání násilníka z bytu musí policisté postupovat podle několika pravidel a musí také správně rozlišit, zda jsou přivoláni k běžné hádce nebo přímo k domácímu násilí.

„Zjišťují přítomnost čtyř znaků: opakování a dlouhodobost, eskalace, jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí a neveřejnost. Domácí násilí většinou probíhá za zavřenými dveřmi," dodává mluvčí.

Čtyři znaky domácího násilí

Opakování a dlouhodobost – z jednoho útoku jakéhokoli charakteru ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí. Může to však být jeho začátek.

Eskalace – od urážek se stupňuje k psychickému snižování lidské důstojnosti až k fyzickým útokům.

Jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí osoby ohrožené a osoby násilné

Neveřejnost – domácí násilí se zpravidla děje za zavřenými dveřmi.

Barbora Zemanová