VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za znásilnění syna dostal osm roků

Hradec Králové - Jan Johann Erben odešel od Krajského soudu také s nařízenou ústavní psychiatricko-sexuologickou léčbou.

25.11.2010
SDÍLEJ:

Jan Johann Erben obžalovaný ze znásilnění vlastního syna.Foto: DENÍK/David Taneček

Byl přesvědčený o své nevině. Tvrdil, že se jedná o výmysl syna a o pomstu ze strany jeho matky, kterou opustil kvůli jiné ženě. Soud mu to však neuvěřil.
Jedenašedesátiletý Jan Johann Erben si včera u Krajského soudu v Hradci Králové vyslechl rozsudek, který ho za znásilnění svého nezletilého syna posílá na osm let za mříže. Navíc mu soud uložil i ústavní ochranné psychiatricko-sexuologické léčení. V jednom ze znaleckých posudků vyšlo najevo, že Erben má pedofilní sklony.

Obžalovaný se s trestem nehodlá smířit a stále trvá na svém. „Nikdy se nic takového nestalo,“ uvedl Jan Johann Erben. Na místě se proti rozsudku odvolal. Státní zástupce Miroslav Hochman se práva na odvolání vzdal.

Podle spisu zneužil Erben naivnosti a důvěřivosti svého syna, kterému v době prvního zneužití byly pouhé čtyři roky. Dojít k tomu mělo mezi zářím 2008 a koncem roku 2009. K druhému sexuálnímu kontaktu s dnes šestiletým hochem údajně došlo v dubnu letošního roku. Chlapec nebyl podle obžaloby schopný v důsledku svého nízkého věku pochopit smysl jeho jednání.

„Obžalovaný přiměl chlapce, aby si svlékl kalhoty i spodní prádlo, přičemž on sám byl také vysvlečený. Poté se o sebe třeli nahými hýžděmi a penisy, které oba drželi v rukou a tloukli s nimi o sebe, jakoby se jednalo o šermování s meči,“ zazněla v podání státního zástupce Miroslava Hochmana podstatná část obžaloby.

Právě po dubnovém případu na Erbena podala jeho bývalá přítelkyně a matka jeho syna trestní oznámení. Tehdy se hoch rozpovídal a svěřil se matce s „hrami“, které zažívá se svým otcem.

„Měl bolesti při močení a večer při koupání jsem si všimla zarudnutí. Problémy s penisem však měl syn již dříve, takže jsem si to nijak s návštěvou pana Erbena nespojila. Druhý den jsem se od syna začala dozvídat postupně informace,“ uvedla při hlavním líčení matka zneužitého hocha.

Mlčení a odmítnutí vypovídat nebylo mladíkovi nic platné

Hradec Králové – Na dva a půl roku do věznice s dozorem poslal včera Krajský soud v Hradci Králové Zdeňka Bajera, který čelil obžalobě ze spáchání trestného činu pohlavního zneužívání. Nakonec však byl jeho skutek překvalifikován na trestný čin znásilnění. Za ten mohl za mřížemi pobýt podstatně delší dobu. Horní hranice trestu je dvanáct let. Bajer před soudem ani na policii nevypovídal. Vždy se jen krátce vyjádřil ke čteným výpovědím svědků. Podle znalce však všechny tyto jeho reakce jsou jen primitivními obrannými mechanismy. „Při vyšetření nebylo možné provést jakékoliv testy. I na nejjednodušší otázky odpovídal slovy, že je na hlavu, že tomu nerozumí, případně, že neumí psát,“ uvedl soudní znalec z oboru psychologie Vladimír Beran. Poznamenal, že osobnost Bajera není dostatečně vyvinutá po všech stránkách a intelektem odpovídá spodní hranici lehké mentální retardace. „Jeho chování koresponduje s výchovou a chováním jeho matky. Ta ho vedla k tomu, že pokud bude tvrdit, že je na hlavu, bude nepostižitelný,“ upřesnil znalec. Obviněný se podle spisu pokusil před dvěma lety na louce za Kunčicemi na Hradecku vykonat soulož s tehdy čtrnáctiletou dívkou. Ta se bránila. Podle obžaloby se jí pokusil povalit na zem. Když se mu to nepovedlo, snažil se provést pohlavní styk ve stoje. Dívka se ubránila. Obžalovaný se proti rozsudku na místě odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání. (sir)

Autor: Silvie Špryňarová

25.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení