„Byl bych rád, kdyby se to trošku snížilo," žadonil obžalovaný. Soudu řekl, že nikomu nechtěl ublížit a mrzí ho, že protivník utrpěl zranění. Odvolací senát Jaroslavy Maternové mu ale nevyhověl.

Ponechal v platnosti jak rozhodnutí královéhradeckého krajského soudu posílajícího Němečka do věznice s ostrahou, tak stanovený sedmiletý zákaz řízení.

Pivo mu zcela zatemnilo mozek

To vše je trest za čin spáchaný předloni 21. února po půl druhé v noci v Josefově na Náchodsku, kam si dva kamarádi zajeli popíjet.

Němeček měl v sobě asi deset dvanáctek a nejméně čtyři panáky vodky – hladinu alkoholu později lékaři spočítali na 1,7 promile – když se vmísil do partnerského konfliktu muže, kterého neznal, a jeho manželky.

Z auta, jímž navzdory vypitému alkoholu chtěl vézt kamaráda domů, na pár houkl – a s mužem se dostal do hádky. „Vystoupil jsem, že si to s ním vyřídím. Chtěl jsem ho jen kopnout do nohy, ale netrefil jsem se," popisoval Němeček počátek incidentu. Narazil ale na sportovce aktivně se věnujícího bojovým uměním, včetně thajského boxu. Odpovědí mu byl kopanec do hlavy, až se Němeček svalil na zem s krvácejícím nosem.

Pomsta přišla za řevu motoru Němečkova Fordu Focus. Do odcházejícího soka najel rychlostí mezi 40 a 50 kilometry za hodinu a srazil ho. Oběť se štěstím přežila, utrpěla však bolestivá zranění vyžadující operace.

Němeček u soudu tvrdil, že byla mlha,  nesvítila pouliční lampa, měnil svou výpověď k okolnostem nárazu a zdůrazňoval, že chtěl oběť pouze postrašit. Senát však výmluvám neuvěřil a setrval na mínění, že šlo o pokus vraždy. Soudkyně Maternová odmítla spekulovat o slovech obhájkyně Renaty Dobývalové, jak se na charakteru zranění mohla projevit změna polohy těla poškozeného, který se po voze ženoucím se zezadu přímo na něj v poslední chvíli otočil. Advokátka neuspěla ani s dalším argumentem: chtěla prosadit, aby Němeček nebyl souzen za pokus vraždy, ale ublížením na zdraví.

„V kauzách Lacina či Janoušek se také neuvažuje o pokusu vraždy," argumentovala právnička. Shodou okolností právě před senátem, který v Lacinově případu vytlačení jiného auta z dálnice rozhodoval o odvolání. Však to také Maternová připomněla. „Nesrovnatelné jsou okolnosti skutku i osoby pachatelů," zdůraznila soudkyně a vypočítala Němečkovy přestupky, odsouzení, jízdy v opilosti i další prohřešky za volantem, kvůli nimž již dvakrát přišel o řidičák. Dokonce i práci si podle soudu našel až v době, kdy začal být stíhán pro útok autem, aby byl posuzován v lepším světle.

Verdikt je pravomocný a na svobodě stíhaný Němeček tak může očekávat obsílku s výzvou k nástupu výkonu trestu. Obhájkyně Dobývalová se nicméně zřejmě ještě pokusí využít mimořádného opravného prostředku a podá dovolání  k Nejvyššímu soudu.

Pro spolujezdce nic nekončí

Zatímco v případu Petra Němečka  pražský vrchní soud případ uzavřel, jiná situace nastala pro jeho spoluobžalovaného, stejně starého kamaráda Jaroslava Nejmana. Ten s Němečkem popíjel a v osudném okamžiku seděl
v jeho autě na místě spolujezdce. Němeček tvrdí, že nikoli jako pasivní divák. Říká, že to byl právě Nejman, kdo ho po činu vyzval k tomu, aby z místa ujel.

Královéhradecký krajský soud Nejmanovi za opilství vyměřil podmíněný trest. Tento verdikt však pražský vrchní soud zrušil a věc vrátil do Hradce Králové k novému projednání. Němeček zde bude vystupovat v roli svědka.