Podle rozsudku obžalovaní uzavírali v letech 1991 až 1993 pro Rubenu nevýhodné smlouvy, a připravili tak společnost o téměř 126 milionů korun, které podle rozsudku nyní musí společně nahradit nástupnické firmě BS Servis Centrum. V rozsudku také stojí, že jejich podvodným jednáním hrozila Rubeně další škoda přesahující 128 milionů korun.


Kriminalisté začali případ vyšetřovat již v roce 1994. O deset let později byl na Koloce vydán mezinárodní zatykač, neboť uprchl do zahraničí. Údajně pobývá střídavě na Seychelách a ve Spojených arabských emirátech. Proto celé trestní řízení probíhalo v jeho nepřítomnosti.

Vytunelováním náchodské Rubeny se soudy zabývají již asi pět let. Hradecký krajský soud případ projednával v minulosti ve dvou samostatných hlavních líčeních. Nejdříve v listopadu 2006 potrestal bývalého generálního ředitele Rubeny Milana Šnajdra šesti a půl lety vězení, jeho společníci Klimeš, Svatoš a Šafařík odešli od soudu s tresty v délce pět a čtyři roky.

Poté odvolací vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil do Hradce k dalšímu projednání. V srpnu 2008 krajský soud všechny čtyři manažery Rubeny osvobodil. Stejný senát poté zprostil obžaloby i Martina Koloce, proti němuž byl proces veden samostatně.

I tyto oba verdikty odvolací vrchní soud zrušil a od letošního dubna začalo v Hradci nové hlavní líčení, tentokrát se všemi pěti aktéry podvodu. Soud opět probíhal v nepřítomnosti uprchlého Koloce. Jeho spoluobžalovaní manažeři Rubeny se včerejšího vynesení nového, tentokrát odsuzujícího rozsudku, se svolením senátu rovněž nezúčastnili.

Podle nového trestního zákoníku obžalovaným hrozilo pět až deset let vězení. Krajský soud zvolil trest na samé spodní hranici a poslal muže do mírnějšího typu vězení. Předseda senátu Miroslav Mjartan to zdůvodnil dlouhou dobou, která uplynula od spáchání zločinu.

Včerejší rozsudek hradeckého soudu není pravomocný. Státní zástupkyně Ilona Kufčáková si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Totéž učinili i obhájci obžalovaných. „Je to pro nás velké překvapení. Počítali jsme se zproštěním. Nyní seznámíme klienty s dnešním rozsudkem a nejspíše bude následovat odvolání,“ řekl Vladislav Ježek, který obhajoval u soudu Milana Šnajdra a Otakara Svatoše.