Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za vraždu i trest smrti, shodují se lidé

Východní Čechy - Dvě vraždy a jeden pokus o její spáchání řeší za uplynulé tři týdny policisté z východních Čech. Přitom od začátku roku do konce října si do statistik zapsali dvanáct těchto činů.

11.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Poslední z tragicky vyhlížejících událostí se stala ve středu na Trutnovsku, kde muž postřelil svého bratra. Ten skončil s velmi vážnými poraněními v nemocnici. Podle odborníků stojí za motivem vraždy nejčastěji peníze, poté to bývají rodinné rozepře, což potvrzují i nedávné případy.

Z letošních policejních statistik také vyplývá, že obecně násilné trestné činy jsou na vzestupu. Oproti stejnému období loňského roku došlo k nárůstu v obou krajích o třicet případů. „Čemu tuto nelichotivou bilanci přičítat, lze jen těžko odhadnout. Je možné, že vliv má ještě doznívající ekonomická krize, která se odrazila na rodinných příjmech. Motivy vražd bývají totiž většinou finanční,“ shodují se kriminalisté.

Pachatele od spáchání zločinu často neodradí ani vysoké tresty. Za pokus vraždy si přitom může ve vězení odpykat až 18 let. „Nemyslím si, že jsou tresty dobře nastaveny. Podle mě by za závažné trestné činy měly být sankce vyšší. Třeba za vraždu, znásilnění, ale i mnohamilionové podvody,“ říká jednačtyřicetiletá Jana Fojtková.

Její slova potvrdil i nedávný průzkum společnosti SANEP, který se rozhodl položit i otázku o znovuzavedení trestu smrti. Více než 60 procent dotázaných se v této souvislosti ztotožnilo s myšlenkou, že trest smrti by přispěl, jako odstrašující prostředek, k snížení kriminality.

„Vždyť je to někdy směšné, s jakými tresty od soudu obžalovaní odcházejí. Hlavně vůči pozůstalým obětí je to až trapné. A trest smrti by možná mohl být strašákem v tom dobrém smyslu slova. I když na druhou stranu si nejsem jistý, zda naše justice je k tomu připravena, aby nedocházelo k omylům a úmyslným likvidacím,“ polemizuje Karel Černý, který na vlastní kůži okusil, jaké to je přijít o příbuzného.

Srovnání počtu trestných činů

1. 1. – 31. 10. 2010/ 1. 1. – 31. 10. 2009

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Vraždy 5/–
Násilné činy (včetně vražd) 588/583
Mravnostní činy 82/72
Majetkové činy 5407/5118 (krádeže, zpronevěra apod.)
Hospodářské činy 1023/1139
Ostatní činy 955/640 (nehody, alkohol, týrání zvířat apod.)
Vojenské činy 2/0
Zbývající činy 1357/2116 (neoprávněné podnikání, ochrana měny, padělání apod.)
Celková kriminalita 9414/9668

PARDUBICKÝ KRAJ
Vraždy 7/–
Násilné činy (včetně vražd) 510/485
Mravnostní činy 66/58
Majetkové činy 4462/4476 (krádeže, zpronevěra apod.)
Hospodářské činy 951/894
Ostatní činy 614/451 (nehody, alkohol, týrání zvířat apod.)
Vojenské činy 3/1
Zbývající činy 1109/1617 (neoprávněné podnikání, ochrana měny, padělání apod.)
Celková kriminalita 7715/7982

Zdroj: Policie ČR

K nejhůře objasnitelným patří kapesní krádeže

Podle statistik naštěstí nepatří násilné zločiny na východě Čech k těm nejčastějším. Tady hrají prim majetkové trestné činy. Zloději, lupiči nebo „tuneláři“ mají na svědomí od začátku roku do konce října více než 5400 případů v Královéhradeckém a bezmála 4500 skutků v Pardubickém kraji.

„K nejhůře objasnitelným trestným činům patří kapesní krádeže a krádeže odložených věcí. Obtížnost objasnění je způsobena zejména nedostatkem stop a svědků události,“ říká pardubický policejní mluvčí Jozef Bocán. Navíc před Vánoci se podobné případy jen sypou.

„Nejhorší procento objasněnosti připadá za letošních prvních deset měsíců na krádeže vloupáním. Tady se pohybují hodnoty kolem 25 procent,“ doplnila mluvčí královéhradecké krajské policie Libuše Holá. Za vše mluví dosud neobjasněné případy vykrádání novostaveb na Hradecku. Zloději od začátku roku již v 19 případech napáchali škodu přesahující 400 tisíc.

#nahled|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_01_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_01.jpg|Z bleskového průzkumu na téma Trest smrti#
#nahled|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_02_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_02.jpg|Z bleskového průzkumu na téma Trest smrti#
#nahled|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_03_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_03.jpg|Z bleskového průzkumu na téma Trest smrti#
#nahled|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_04_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_04.jpg|Z bleskového průzkumu na téma Trest smrti#
#nahled|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_05_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_05.jpg|Z bleskového průzkumu na téma Trest smrti#
#nahled|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_07_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_07.jpg|Z bleskového průzkumu na téma Trest smrti#
#nahled|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_08_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/17/9b/sanep_trest_smrti_08.jpg|Z bleskového průzkumu na téma Trest smrti#

Autor: Silvie Špryňarová

11.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení