Krajský soud v Hradci Králové přesně před rokem poslal Kaplana do vězení na 18 let. Vrchní soud v Praze pak verdikt loni v říjnu zmírnil. Kaplan se hájil tím, že se bránil v silném rozrušení při fyzické potyčce. Muž proti němu údajně chtěl použít plynovou pistoli. V dovolání k Nejvyššímu soudu znovu požadoval zmírnění právní kvalifikace na trestný čin zabití. Podle NS však Kaplan konflikt sám podnítil a očekával. „Inicioval setkání s poškozeným, dostavil se k němu bez jakékoli jeho výzvy a vybavil se k tomu velkým kuchyňským nožem, který jinak používal výhradně jen v domácnosti," stojí v usnesení.

Soud poukázal také na Kaplanovy osobnostní charakteristiky. „Pro osobu obviněného jsou příznačné takové vlastnosti jako vysoká spontánní vzrušivost, zkraty v jednání, impulsivnost a sklon k agresi," napsali soudci. Podle předchozích posudků je Kaplan sice nadprůměrně inteligentní, neunesl však rozchod s přítelkyní a chtěl ji od své oběti získat zpět.

Kaplan podle vyšetřovatelů ubodal vloni v lednu v chatové kolonii na okraji Pardubic známého 38 ranami nožem s 15 centimetrů dlouhou čepelí. Konflikt v chatce vypukl kvůli přítelkyni oběti, dívka byla dříve Kaplanovou družkou. Zranění byla podle soudních znalců obzvlášť trýznivá, muž několik minut umíral v silných bolestech.