Hradecký soud oba muže poslal ve čtvrtek za podvod a neoprávněné podnikání na několik let do vězení. Michka na osm a Dvořáka na pět let. Oběma mužům navíc uložil zákaz činnosti ve vedení firem. A to na deset, respektive pět let.

Soud také Michkovi s Dvořákem uložil povinnost uhradit škodu několika desítkám poškozených, kteří se k řízení připojili.

„Je to selhání kontroly“

Podle spisu obžalovaní ve více než 36 tisících případů připravili klienty o zhruba půl miliardy korun.

Soudce Mráka při odůvodnění rozsudku uvedl, že společnosti Progres Invest v letech 1994 až 1997 shromažďovala peníze od fyzických a právnických osob pod slibem vysokého zhodnocení.

Firma lidem nabízela výnos 24 procent ročně či až dvanáctinásobek vložené sumy při investici na deset let.

Podle soudu firma za své existence provedla jen tři zanedbatelné investice, z nichž neměla žádný zisk. „Například dali peníze na dětskou ozdravovnu a na výrobu šicích strojů. To vše bez absolutně žádného zisku,“ řekl soudce Mráka.

Stovky milionů byly převedeny do spřátelených firem, část peněz získali obchodní zástupci firmy či někteří klienti. „Můžeme se domnívat, že peníze šly ve prospěch Michka, ale není to prokázané,“ uvedl Mráka.

Čtvrteční vyhlášení rozsudku sledovalo několik poškozených klientů Progres Investu. „Je to katastrofa. Totálně selhala kontrolní činnost České národní banky. Vždyť i za socialismu se všechno kontrolovalo mnohem důkladněji,“ řekla jedna z poškozených O. Č., která prý přišla o 150 tisíc korun. „Nepočítám však, že je někdy dostanu zpět,“ dodala žena.

Státní zástupkyně v závěrečné řeči pro Michka navrhla trest v rozmezí osmi až deseti let, pro Dvořáka nad spodní hranicí trestní sazby, která je v tomto případě pět až deset let.

Zakladatel firmy Michek, souzený jako uprchlý, dostal u hradeckého soudu v roce 2006 devítiletý trest vězení, spoluzakladatel Dvořák tehdy odešel s trestem 6,5 roku.

Vrchní soud verdikt zrušil a rozhodl o vrácení věci k došetření, následně byla v kauze podána nová obžaloba. Firma Progres Invest, jež působila po celé zemi, se zhroutila na podzim 1997 a v únoru 1998 ji královéhradecký krajský soud poslal do konkurzu.

Rozsudek dosud není pravomocný, obhájci se proti verdiktu odvolali.