Podle rozsudku se muž dopustil trestných činů pohlavní zneužívání nezletilé a zneužití dítěte k výrobě pornografie. Soud také obžalovanému uložil ochrannou ústavní sexuologickou léčbu a zneužité dívce musí Strnad zaplatit odškodné ve výši 120 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se namístě odvolal, státní zástupkyně Hana Flídrová si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Podle spisů Stanislav Strnad v jedné obci na Vysočině od května roku 2005 do prosince loňského roku provozoval různé formy pohlavních styků s dcerou své družky, když poprvé se tak stalo v době, kdy měla teprve dvanáct let.

Podle verdiktu soudu Strnad také nezletilou od prosince roku 2007 až do konce loňského roku opakovaně fotil a natáčel ji při společném pohlavním a orálním styku, ale i její masturbaci prováděnou někdy za pomoci různých sexuálních pomůcek. Pořízené fotografie a video si uchovával převážně na DVD nosiči.

Strnad se ke svému jednání u soudu částečně doznal. Tvrdil však, že k pohlavnímu styku s dívkou docházelo až od jejích patnácti let, přestože ji k sexu nenutil. Tvrdil také, že spolu žili jako partneři a že měl v plánu po dovršení její plnoletosti si dívku vzít za manželku. Uvedl také, že nevěděl, že sex s dívkou mladší osmnácti let je trestným činem.

O případu se policie dozvěděla poté, co poškozená řekla o svém sexuálním zneužívání kamarádce. Ta pak informovala vedení školy a následně i matku nezletilé, která podala na Strnada trestní oznámení.

Nezletilá podle lékařů utrpěla jednáním obžalovaného těžkou psychickou poruchu, která dodnes přetrvává. „Poškozená byla pod dlouhodobým psychosexuálním napětím v důsledku nátlaku obžalovaného. Posttraumatické stresové poruchy spočívaly i v tom, že vedly k sebevražedným úvahám poškozené,“ řekla státní zástupkyně Hana Flídrová.

Stanislav Strnad nebyl souzen pro pohlavní znásilnění, ale pro zneužívání. „Nebylo prokázáno, že by obžalovaný vůči poškozené použil jakékoliv fyzické násilí,“ poznamenala státní zástupkyně.

Podle soudních znalců obžalovaný trpí polyformní sexuální deviací. „Jednak preferuje sexuálně nedospělé děti, jednak je pro něho erotický náboj i dámské oblečení a prádlo, do kterého se převlékal,“ dodala Hana Flídrová.

Stanislavu Strnadovi hrozilo u soudu pět až dvanáct let vězení. Senát však uložil trest mírně pod polovinou zákonné sazby. Obžalovaný dosud nebyl trestán. „Trest se jeví jako mírný. Je to proto, že jsme museli vzít v potaz i závěry znalce, který uvedl, že ovládací schopnost obžalovaného byla značně zmenšená, a to pod polovinou stanovené stupnice. Jinak s ohledem na dlouhodobost jednání a celkový její charakter bychom určitě uvažovali o trestu vyšším,“ vysvětlil rozhodnutí krajského soudu předseda senátu Jiří Vacek.