Zpočátku to vypadalo jako obyčejná hospodská rvačka. Skončilo to však obviněním z pokusu těžkého ublížení na zdraví a soudním stáním. Před Krajským soudem v Hradci Králové včera stanul třiatřicetiletý Tomáš Záleský z Rychnovska.

Vloni před koncem roku se dostal do potyčky v jedné z restaurací ve Vamberku, z níž odešel s několika šrámy, avšak jeho tři protivníci dopadli hůře. Podle obžaloby na ně Záleský vytáhl nůž. „V úmyslu způsobit poškozeným těžká zranění, zaútočil na ně nožem s čepelí dlouhou deset centimetrů,“ píše se ve spise.

První poškozený vyšel ze rvačky s povrchní řeznou ránou napříč přední břišní stěnou a s povrchní řeznou ránou pod pravým žeberním obloukem. Vzápětí obžalovaný napadl i druhého poškozeného, jehož bodl do břicha. „Způsobené poranění bezprostředně ohrožovalo jeho život vykrvácením a prudkým pobřišnicovým šokem se selháním základních životních funkcí,“ dodává obžaloba. Třetí z poškozených mužů vyvázl s hlubší řeznou ránou na hřbetu levé ruky.

Tomáš Záleský včera při výpovědi u soudu nijak nepopíral samotný konflikt. Avšak rozhodně to podle něj nebyl útok s úmyslem někoho zabít a navíc tvrdí, že on rvačku nevyprovokoval. „S kolegy z práce jsme v tom podniku slavili konec roku. Bylo to nahoře ve vinárně. Tam se poprali nějací lidé a já jsem je od sebe odtrhával. Už tam mi jeden z poškozených vyhrožoval, že si to se mnou vyřídí,“ tvrdil Záleský.

To však měl být podle něj jenom začátek. Během večera se kolegové z podniku rozjeli domů a obžalovaný zůstal v restauraci se svojí bývalou družkou. Už však nebyli nahoře ve vinárně, ale dole u baru. „Byli tam i ti kluci. Dva znám od vidění a ten třetí je kolega z práce. Jeden z nich se do mě navážel. Pak mě bouchl do zad, a to už jsem na něj vystartoval. Vstal jsem a vytáhl nůž, který nosím pořád u sebe,“ popisoval situaci Záleský. To, že vytáhl nůž udělal údajně ze strachu. „Chtěl jsem, ať mě nechá na pokoji,“ řekl.

Celý spor vyvrcholil v okamžiku, kdy muž upadl u baru na zem a Záleský na něj měl křičet, ať se na to vykašle. V tom okamžiku se do rvačky zapojil i druhý z poškozených. „Pak už vím jen, že mi přistál na hlavě popelník a lítaly židle. Že jsem toho kluka bodl do břicha, si moc nevybavuji. Vím, že byl těsně u mě. Musel se mi na ten nůž nabodnout,“ hájil se obžalovaný.

Výpověď pobodaného je však trochu odlišná. „Nevím, jak k tomu konfliktu mezi kluky došlo, ale já jsem do toho zasáhl v okamžiku, kdy kamarád upadl na zem u baru. Chtěl jsem Záleského chytit a uklidnit ho, protože ho znám z práce. Vím, že jsem ho chytil a pak si všiml toho nože. Určitě jsem na něj nenaběhl. Musel mě bodnout. Víc si už nepamatuji,“ řekl včera poškozený. Všichni aktéři vypili prokazatelně několik piv a ke střízlivosti měli daleko. Detaily incidentu jsou tak zatím stále nejasné.

Hlavní líčení bude pokračovat ještě dnes a s největší pravděpodobností bude odročeno z důvodu výslechu dalších svědků, které obžalovaný spolu s obhájcem navrhl. Tomáši Záleskému hrozí až dvanáctileté vězení.

Co by, kdyby…

- Pokud by se celý konflikt odehrál jen mezi dvěma muži a skončil „jen“ povrchovými řeznými ranami, s největší praděpodobností by se ani před soud nedostal. Skončilo by to jako klasická hospodská rvačka.

- Pokud by konflikt skončil potyčkou jen dvou mužů, přičemž jeden by byl vážně zraněn, hrozilo by obžalovanému u soudu vězení v rozpětí od tří do deseti let.