Realita však měla být zcela jiná. V případu Dušana Tomiho, kterému nikdo neřekne jinak než „táta", Jakuba Tomiho a Davida Sekery, měl soud v plánu za pět dní vyslechnout šestapadesát svědků. Většinou se „rekrutovali" z řad konzumentů drog, které od mužů kupovali.

Nedostavila se ani polovina předvolaných

Také v pátek svědky marně vyhlížel státní zástupce Jan Vodička. „Od začátku týdne se k soudu dostavilo něco kolem dvaceti svědků. Ani dnes to nevypadá, že by se dostavili všichni předvolaní," konstatoval před soudní síní státní zástupce. Zda se situace s příchodem pozvaných svědků změní s dalším jednáním, však nechtěl nikdo odhadovat. „Já jsem se dostavil, ale někteří si z jednání udělali holubník," glosoval v týdnu situaci jeden ze svědků.

Ani nedostatek svědků však nebránil tomu, aby se líčení přerušilo. Takřka všichni, kteří se k soudu dostavili, v řešení kauzy pomohli tím, že proti trojici mužů svědčili.

Našly se však výjimky, jedna ze slyšených drogově závislých uvedla, že ani jednoho z obžalovaných nezná a drogy si opatřovala od někoho jiného. Valná část výpovědí dalších svědků by se pak dala klidně psát přes kopírák.

Zaznělo v nich, že trojici, ale hlavně „tátu", dobře znají, protože od nich drogy brali. Rozdílný byl snad jen popis kvality dodávané psychotropní látky.

Podle spisu drogu vyráběl Sekera. „Táta" a Jakub Tomi ji poté měli dále distribuovat. Trojici obžalovaných hrozí až dvanáctiletý trest.