Tragédie v rychnovské restauraci U Zvonu se během několika hodin stala v podstatě jediným tématem lidí ve městě a širokém okolí. Už v pátek ráno nikdo nepochyboval, že svoji 47letou ženu a matku svých tří dětí v baru penzionu na náměstí střelil do hlavy Miloslav D.: 49letý bývalý novinář, v mnoha ohledech známá místní postava. A rychlostí blesku nejen na sociálních sítích začal vznikat příběh, který místního fotografa, obdivovatele celebrit a sebevědomého podnikavého muže ukazuje z velmi temné stránky, o níž věděli zřejmě jen nejbližší. Víkendové vyjádření dětí a rodiny zastřelené ženy jej se zjevným zoufalstvím líčí jako dlouholetého manipulátora a tyrana, který vraždu připravoval.

A začaly padat první otázky.

Ta nejčastější míří na informaci, která se objevila ještě v den vraždy, tedy minulý čtvrtek: Miloslav D. zastřelil svoji ženu legálně drženou zbraní. Jak mohl mít legálně v držení zbraň, když na něj dcera podala trestní oznámení za stalking?

„…Osobně jsem začátkem června v noci zašla pro policejní hlídku, jelikož se již situace nedala zvládat, ale vzhledem k tomu, že nedošlo k fyzickému násilí, nezmohlo se s tím vůbec nic. Nakonec jsme se rozhodli jít podat trestní oznámení za stalking a obtěžování, které bylo stále v procesu řešení a při této příležitosti jsme se i dozvěděli, že má legálně drženou zbraň,“ píše se mimo jiné v textu jedné z dcer, který o víkendu zveřejnil web Rychnováci.

V restauraci penzionu U Zvonu v Rychnově nad Kněžnou došlo k vraždě.
Měli probrat detaily rozvodu. Báli jsme se ho, napsala dcera zavražděné ženy

„Jak to, že mu policie hned po trestním oznámení zbraň dočasně nezabavila? Na zabavení zbraně stačí i mnohem menší přestupek,“ reaguje na tuto situaci v diskusích a komentářích řada lidí.

Trestní oznámení nestačí

Mluvčí Policie ČR Ivana Ježková podobné reakce chápe, nicméně oporu v současném zákoně podle ní nemají. „Podání trestního oznámení na zajištění zbraně a zbrojního průkazu nestačí,“ říká.

„Až ve chvíli, kdy je zahájeno trestní stíhání pro konkrétní čin, má policie právo, nikoli povinnost, zajištění zbraně a zbrojního průkazu řešit.“

Jinými slovy - teprve několik týdnů staré trestní oznámení, kterým se zabývala rychnovská policie, na držení zbraně nemohlo nic změnit, protože proti Miloslavu D. v této souvislosti nebylo zahájeno žádné trestní stíhání.

V restauraci penzionu U Zvonu v Rychnově nad Kněžnou došlo k vraždě.
Dal si pět piv a vytasil pistoli, říká svědek vraždy v rychnovské restauraci

Střelec mezi lidmi

Mnoho otázek se od čtvrtečního večera objevilo i kolem policejního zásahu v restauraci U Zvonu, bezprostředně po vraždě. Miloslav D. střílel těsně před osmou večer, kdy bylo uvnitř podle svědectví z místa třináct hostů. Všichni utekli okamžitě poté, co pochopili, že ohlušující rána, která se zničehonic ozvala ze zadní místnosti u baru, byl výstřel.

Vražda v restauraci U Zvonu v Rychnově nad Kněžnou je letos druhou vraždou v Královéhradeckém kraji. První se stala počátkem června na Jičínsku. Mladá žena tady zavraždila své novorozené dítě.

S Miloslavem D. zůstal uvnitř jeden nebo dva zaměstnanci. První policisté dorazili na místo osm minut poté, kdy od jednoho ze zaměstnanců restaurace přijali telefonickou informaci. „Trvalo dlouho, než dorazila policie,“ tvrdí lidé na rychnovském náměstí dodnes. „Co kdyby střílel dál? Kdo by ty lidi ochránil?“

Zásah v restauraci má policie zdokumentovaný minutu po minutě – stejně jako každý jiný. A stejně jako každý jiný, i tento v tuto chvíli, zpětně, prověřují metodici odboru služby pořádkové policie. „To je běžná praxe,“ říká v této souvislosti policejní mluvčí Ivana Ježková.

Dlouhých pět minut

Pět minut může být různě dlouhých - pro lidi, kteří se cítili ohroženi tváří v tvář střelci, je pět minut neuvěřitelně dlouhá doba. Podle Ivany Ježkové je však zásah s touto časovou prodlevou standardní. Policisté se musí na zákrok připravit, a to tak, aby chránili nejenom svoje bezpečí, ale i bezpečí dalších lidí. „První dorazili na místo policisté z obvodního oddělení v Rychnově nad Kněžnou,“ říká. „Každý z nich má speciální výcvik na zvládání těchto událostí. Dorazili s informací, že střelec je klidný, odložil zbraň a nikoho dalšího neohrožuje. Několik minut po nich na místo dorazila další takzvaná prvosledová hlídka z nedalekého Kostelce nad Orlicí, která má v běžném vybavení neprůstřelné vesty a dlouhé palné zbraně.“

V rychnovské restauraci muž zastřelil svoji manželku.
Psycholog ke střelbě v rychnovské restauraci: Nebyl to zkratkovitý čin

Dlouhých pět minut do příjezdu prvních policistů tak vychází jako maximum možného.

Zhruba ve stejném čase na místo dorazili i záchranáři - vrtulník letecké záchranné služby přistál přímo na náměstí.

Zdravotníci svůj zásah na místě střelby komentují ústy mluvčího Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Nováka velmi stručně. „Každý lékař v přísaze slibuje, že vynaloží při záchraně jiných veškeré úsilí, bez ohledu na svůj život. My jsme v Rychnově jen krátce čekali na znamení od velitele zásahu, že mají situaci pod kontrolou, a šli jsme dovnitř.“

Kdo se postará o děti?

Otázka z nejnaléhavějších. Po tragédii zůstaly bez matky (s největší pravděpodobností na velmi dlouho také bez otce) tři děti: dvě čerstvě dospělé dcery a třináctiletý syn. Podle všeho si prošly v rodině dlouhými lety psychického týrání od otce, a také strachu o matku. Co s nimi bude? Kdo se o ně postará? Jejich těžko představitelnou situaci teď řeší nejbližší rodina. Rychnovská radnice včera oznámila rozhodnutí založit veřejnou sbírku na pomoc dětem. Právní status nejmladšího z dětí pravděpodobně bude muset vyřešit soud.

V restauraci penzionu U Zvonu v Rychnově nad Kněžnou došlo k vraždě.
Rodinná hádka v rychnovském baru skončila zastřelením ženy

Rychnovská radnice v pondělí dopoledne oznámila rozhodnutí založit veřejnou sbírku na pomoc dětem. „Obrátila se na nás řada místních občanů a přátel zemřelé ženy a rodiny, že chtějí touto formou pomoci. Radnice se rozhodla tuto iniciativu vzít pod svá křídla, jednáme s krajským úřadem, bankou a dalšími institucemi tak, aby transparentní účet začal fungovat už během úterka,“ řekla v pondělí odpoledne místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová. Číslo transparentního účtu rychnovská radnice oznámí na svých webových stránkách.