K Okresnímu soudu v Rychnově se vrátí případ bývalého policisty Pavla Flossmanna, který byl odsouzen za navádění úředníků ke zneužívání pravomoci veřejného činitele. Flossmann si stěžoval u Ústavního soudu, že byl odsouzen na základě neodůvodněných odposlechů v kanceláři úředníka městského úřadu. Ústavní soud v Brně rozsudky nižších soudů zrušil a vyhověl jeho žádosti. Ústavní soudci zdůraznili, že odposlechy byly povoleny v jiné věci, a to v případu dovozu ojetých aut a podezření, že je dovozce omlazuje. Nižší soudy se proto podle nich musí znovu legitimitou odposlechů zabývat. Ústavní soud však v tomto případě nerozhodoval o vině, či nevině stěžovatele.

Pavel Flossmann pro ČTK mj. uvedl, že případ má podle něj nezákonným zneužitím policejních odposlechů zlikvidovat nepohodlné lidi. Stíhání prý souviselo s někdejším konkurenčním bojem o místa na rychnovské policii. „Je to nesmysl, víc k tomu nemám co dodat,“ reagoval na tato vyjádření vedoucí rychnovského Územního odboru Policie ČR Zdeněk Hlaváček.

Ústavní soud v Brně letos již podruhé vrátil případ, ve kterém jako důkaz figurovaly prostorové odposlechy. Na jejich neoprávněnost si stěžoval rovněž bývalý úředník rychnovského městského odboru dopravy Jan Ledvina, jehož měl Flossmann podle soudů k trestnému činu navádět.

Případ bývalého městského úředníka Jana Ledviny a jeho spolupracovníků znovu projednával Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou koncem května letošního roku a rozsudek z roku 2007 potvrdil. Úředníci Jan Ledvina, Petr Slezák a Marián Habány byli odsouzeni za zneužití pravomoci veřejného činitele, Jan Ledvina navíc za přijímání úplatků, Radek Lánský za trestný čin uplácení. Kromě Lánského sdělili v den rozsudku úmysl podat odvolání obhájci všech tří zbývajících obžalovaných.

(zen)