Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se včera sešel s hejtmany těchto krajů a zástupci problémových obcí. Velký nárůst počtu zaměstnanců firem, především z Polska, Rumunska a Bulharska, přináší podle starostů a hejtmanů problémy v dopravě a bezpečnosti.

„Já chci zhruba do měsíce dát na vládu materiál, analýzu, kde bychom popsali stávající problémy. Popsali bychom takové tři okruhy, jeden operativní, druhý okruh, který nepotřebuje zásah do legislativy, a třetí legislativní. Chceme přizvat ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo financí, ministerstvo práce a sociálních věcí," řekl Chovanec.

Podle něj jde o nastavení pravidel v oblastech, kde je nízká hustota zalidnění a přichází do nich velké množství cizinců.

PROBLÉM JE HLAVNĚ U PRACOVNÍCH AGENTUR

Podle Chovance se kriminalita v Borských polích na Plzeňsku meziročně zvýšila o 50 procent, v Kvasinách na Rychnovsku, kde má závod automobilka Škoda Auto, dokonce o 419 procent. Do řešení problému chce zapojit především zaměstnavatele. „Chceme je vyzvat k nějaké společenské odpovědnosti," řekl ministr. Problém je podle něj zejména u pracovních agentur, které nemají jasná pravidla. Nejčastěji se zaměstnanci firem dopouštějí dopravních přestupků, ruší také noční klid a veřejný pořádek.

Včerejší schůzky se zúčastnili i krajští policejní ředitelé. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého byla v oblastech posílena přítomnost pořádkové policie. Policisté také spolupracují s polskou policií.

(zr, čtk)