Letos dvacetiletý Jakub T. měl podle obžaloby řídit své motorové vozidlo pod vlivem alkoholu a navíc v době, kdy měl soudním rozhodnutím z minulosti zakázáno řízení všech motorových vozidel. Při nehodě, kterou zavinilo nepřizpůsobení rychlosti a stylu jízdy podmínkám a velice špatný technický stav vozidla, měl usmrtit stejně starou spolujezdkyni.

Obhajoba ale staví na skutečnosti, že při nehodě byly obě nepřipoutané osoby vymrštěny ven z vozidla a při příjezdu záchranných složek se ve zdemolovaném voze Škoda Felicia nikdo nenacházel. Obžalovaný odmítá vypovídat s tím, že průběh nehody si nepamatuje, ale pochybuje o tom, že by vozidlo řídil on.

Argumentace obhajoby naznačuje, že za volantem mohla sedět jeho tehdejší přítelkyně, která krátce po převozu do fakultní nemocnice v Hradci Králové podlehla svým zraněním. Bezprostřední příčinou smrti bylo zhmoždění mozku.

Jelikož byla zranění, která oba pasažéři utrpěli, stejného charakteru, nevyzněl zdravotnický posudek jednoznačně. Jiné to ovšem bylo v případě dalšího soudního znalce.

„Vzhledem k tragickým následkům nehody jsem k tomuto případu přistupoval s mimořádnou pozorností. Ke svému závěru jsem dospěl i po dvouhodinové osobní konzultaci s autory lékařského posudku. Jednoznačně řídil obžalovaný," konstatoval Miloš Málek, odborník na příčiny dopravních nehod.

Určující přitom byly velice rozdílné výškové proporce obou postav, poloha sedadel, s nimiž záchranáři nijak nemanipulovali, i rychlost, s jakou vozidlo najelo do pravotočivé zatáčky. Vzhledem k tomu, že ta byla znalcem odhadnuta na 105 až 115 kilometrů v hodině, nevyzněla ve prospěch obviněného ani výpověď bratra oběti.

„Obžalovaného znám už několik let a do okamžiku nehody jsem ho bral jako kamaráda. Několikrát jsem s ním jel coby spolujezdec a vím, že měl sklony k rychlé jízdě. Má sestra naproti tomu jezdila podle předpisů a povolenou rychlost nepřekračovala," uvedl svědek obžaloby, který se podle svých slov o skutečnosti, že Jakub T. měl od září roku 2011 udělený zákaz řízení, dozvěděl až zhruba měsíc před nehodou. Přesto podle jeho výpovědi obžalovaný své motorové vozidlo řídil několikrát za týden.

Alternativní scénář popírá i další svědectví. „Krátce před nehodou jsem místem projížděl do práce. Míjel jsem v protisměru odstavené vozidlo, v němž právě mladý muž vystřídal za volantem dívku. Když jsem se později dozvěděl verzi, že měla řídit ona, rozhodl jsem se přihlásit na policii," vrátil se ve vzpomínkách do loňského června kolemjedoucí řidič.

Po vyslechnutí všech svědků navrhla obhajoba zajištění revizního posudku z oboru dopravy, čemuž ale soud nevyhověl. Protože se však všechny strany shodly na vyžádání písemného potvrzení lékařských znalců o výše zmiňované konzultaci, bylo jednání odročeno na 20. března.

Havárie se stala 17. června loňského roku na silnici mezi Solnicí a Domašínem. Obžalovanému bylo tehdy naměřeno 1,96 promile alkoholu v krvi. U oběti byla zkouška na alkohol negativní. Muž byl již dříve trestán za způsobení dopravní nehody pod vlivem návykové látky a ujetí z místa činu.

Zapojují se i kriminalisté

ALENA KACÁLKOVÁ, tisková mluvčí rychnovské policie
„Pokud dojde k úmrtí či těžkému zranění účastníka dopravní nehody, vyjíždějí na místo vedle příslušníků Skupiny dopravních nehod i kriminalisté.
Na místě činu je nezbytné celou událost šetřit velice detailně, důkladně, tak aby policisté zajistili všechny stopy a důkazy v čase těsně po události.
Policisté tedy na místě dokumentují stopy na zúčastněných vozidlech, komunikaci, v okolí místa dopravní nehody, na pevných objektech i tělech a oděvech zraněných a obětí.
Ve složitých a nejasných případech si vyšetřovatel přímo na místo zve znalce . U obětí dopravních nehod je nařízena soudní pitva, která prokáže další skutečnosti.
Důležité je na místě zajistit svědky a prověřit technický stav vozidla."