Vánoční svátky jsou každoročně ve znamení návštěv příbuzných. Domy a byty tak často zůstávají bez dozoru.

Přesto, že Vánoce nepatří z hlediska počtu vloupání mezi nejkritičtější období, zlodějská aktivita bývá nadprůměrná. Ve většině případů nejde o profesionály, jedná se převážně o lupiče, kteří nutně potřebují peníze a sází na hrubou sílu místo na zlodějské náčiní.

Sousedská výpomoc

Máte dobré sousedské vztahy? Nebojte se jich využít. Sousedovi svěřte, kdy nebudete doma a poproste ho, aby případně hlásil cokoli podezřelého. Pokud bydlíte v rodinném domku nebo dobře přístupném bytě, domluvte se, že se zaměří také na vstupní dveře nebo okno, porušení nemusí být na první pohled poznat.

Hraná přítomnost

Zloděje můžete zmást řadou osvědčených triků. Stačí si pořídit časovač do zásuvky a zapojit do ni rozsvícenou lampu u okna, na kterou je vidět 
z ulice. Stejně můžete pouštět rádio a televizi, které budou slyšet přes dveře.

Pokud zloděj nejde najisto, funguje také simulace psa, která v určitých intervalech spouští kňourání, škrábání a vytí.

Skrytí cenností

Vedle dveří zloději často využívají také okna. Mříže nebo bezpečnostní fólie však ze dne na den nenainstalujete. Během deseti minut naopak vyměníte dveřní vložku, která zloděje ve většině případů odradí.

Vždy je ale dobré myslet dopředu, cennosti uložit na neobvyklá místa, například do vstupu do odtoku pod vanou, a elektroniku zakrýt. Sklep je vhodné zajistit takovým visacím zámkem, který nikdo nedokáže lehce přepilovat, přecvaknout nebo rozbít kladivem.

Sdílení mezi přáteli

Fotografie plné dárků nebo informace o plánech na následující dny – pro sociální sítě v době Vánoc denní chléb.

Důležité je však sdílet vše pouze v kruhu svých přátel, například Facebook tuto funkci umožňuje, k informacím se tak nedostane nikdo nepovolaný.

Dočasná změna jména na zvonku je v době nepřítomnosti matoucí a zloděje odradí.

Možnosti techniky

Kamerový systém lze v dnešní době pořídit za pár stovek a ovládat ho skrze chytré telefony. Vhodně umístěná kamera v domácnosti pak pošle vše, co se kde šustne. Poté stačí mít připravený plán.

Pokud nachytáte kohokoli nepovolaného, volejte vždy jen policii. Kamarády, sousedy nebo příbuzné byste zbytečně ohrozili na zdraví či životě.

Charakteristika zlodějů
Amatér
Volí snadno dostupné domy a byty, průnik do nich zajišťuje jen za pomoci jednoduchých nástrojů a hrubé síly. Krade především snadno zpeněžitelné věci (elektroniku, šperky, hudební nástroje, sportovní vybavení), hotovost a alkohol. Nevyhýbá se ani domácnostem, které na první pohled neslibují hodnotný lup.

Profesionál
Nejnebezpečnější druh zloděje pro běžného majitele domu nebo bytu. Často se jedná o zkušené recidivisty, kteří mají pro strach uděláno a mají nástroje, kterými se dokáží dostat i přes základní zabezpečení. Nejlepší obranou je maximálně zpomalit jejich postup, a sice za pomoci zabezpečení, které nedokáží překonat bez hluku. Kradou v podstatě vše, nejvíce je zajímá hotovost, šperky a elektronika. Při prohlídce bytu postupují systematicky a ukrýt před nimi majetek bývá obtížné.

Organizovaná banda
Proti ní se dá zabezpečit jen velmi obtížně. Loupí za pomoci elektrických nástrojů, umí zaslepit bezpečnostní systémy. Objekty pečlivě vytipovává a primární zabezpečení pro ni nebývá problém. Účinnou metodou je umět využívat sekundární zabezpečení a cenný majetek dobře skrývat. Bandy se zaměřují především na šperky, starožitnosti a umění, nepohrdnou však ani elektronikou. Většinou loupí v domácnostech „horních 10 tisíc" a také luxusnějších bytech, rodinných domech v satelitních městech, nebo vilách ve velkých městech.