Vánoce bývají obdobím, kdy si mnoho lidí půjčuje peníze na drahé dárky. Podlehnou nebankovním půjčkám, které pak nejsou schopni splácet. Dostávají se tak do finančních problémů.

Exekutorská komora ČR proto varuje před tímto neuváženým zadlužováním.

Z radosti starosti

„Lidé si půjčí před vánočními svátky na dárky a věří, že po Novém roce vše splatí tak, jak mají. Radost pod stromečkem však brzy vystřídají závažné finanční starosti. Půjčku totiž není z čeho splácet, úroky rychle rostou. Taková půjčka přitom byla zbytečná," vysvětluje viceprezident Exekutorské komory ČR David Koncz a popisuje svou poslední zkušenost z besedy s klientkami domova pro ženy v nouzi: „Maminky svou situaci většinou popisovaly tak, že mají více půjček, které nejsou s to splácet. Bývalý partner jim neposílá výživné na děti. Žijí z minima. Přesto řada z nich v tu chvíli přemýšlela nad tím, že by svým příbuzným a známým chtěla pořídit něco hodnotnějšího pod stromeček. Vždy je ale třeba myslet dopředu a vše důkladně zvážit. Dárek ano, ale ne za každou cenu, ne za cenu nevýhodné půjčky, která vám pak vezme klidné spaní," dodává David Koncz.

Dovolená s exekucí

„I v Pardubickém kraji jsme svědky toho, jak si lidé půjčují víc peněz, než jsou schopni splácet. Minulý rok po Vánocích jsme tu měli paní, proti které soud nařídil exekuci kvůli půjčce na dovolenou. Věnovala ji jako vánoční dárek svému synovi. Nebyla ale schopná splácet. Navíc si špatně přečetla smlouvu a ve výsledku musela zaplatit víc, než si myslela. To je pro tyhle narychlo uzavřené předvánoční půjčky typické," varuje Arnošt Hofman, soudní exekutor Exekutorského úřadu Pardubice.

Před každou půjčkou by tak měla předcházet důkladná úvaha o možnostech splácení, celkové délce tohoto vyrovnání.

Neřešená předvánoční půjčka dohání dlužníky až nějaký čas po Vánocích. Právě po Novém roce zaznamenávají bezplatné právní poradny Exekutorské komory zvýšený zájem lidí o pomoc se zadlužováním. V období března se nápor klientů zvyšuje dokonce až o dvacet procent.

„V takovém případě dlužníkům radíme, ať komunikují s věřitelem, popíšou mu svoji situaci a snaží se domluvit na splátkovém kalendáři. Možností je řada, ovšem základem je komunikace a přebírání korespondence," říká mluvčí exekutorské komory Petra Báčová.