Rybáři škody na mrtvých rybách odhadují na nejméně jeden milion korun. Příčina úhynu zatím není známá.

„Úhoři hynou ve velkém po celé ploše nádrže. Jsme z toho zoufalí,“ řekl technik východočeské pobočky Českého rybářského svazu Jan Pohl s tím, že hynou dospělí úhoři v délkách od šedesáti do devadesáti centimetrů.

Do kafilerie

Žádný podobný tak masivní úhyn úhořů rybáři na východě Čech podle něj v minulosti nezaznamenali. Rybáři mrtvé úhoře sbírají, nechají je zlikvidovat v kafilerii. Jiné ryby podle dostupných informací v nádrži nehynou.

Téměř dvě desítky polomrtvých odchycených úhořů nechali rybáři vyšetřit u veterináře a v hradeckém veterinárním ústavu. „Dosavadní rozbory ryb ani vody příčinu úhynu neukázaly. Probíhají kultivace, musíme čekat,“ řekl Jan Pohl.

Rybáři se také chystají na to, že další vzorky pošlou do speciální laboratoře v Jihlavě, která by měla pomoci při zjišťování příčiny masivního úhynu úhořů.
V minulosti byl podle Jana Pohla zaznamenán velký úhyn úhořů v přehradách Orlík a Vranov. Tehdy byla příčinou úhynu parazitická hlístice krevnatka úhoří. „Krevnatka byla u mrtvých úhořů z Rozkoše zjištěna asi ve čtyřiceti procentech, ale v nepatrném napadení. Bezprostřední příčinou úhynu podle dosavadních zjištění nebyla,“ dodal.

Z místa

Lidé z okolí a místní rybáři úhynu ryb v tak mimořádném rozsahu často nechtějí věřit: „Myslím si, že se jedná jen o nafouklou mediální bublinu. Vloni si tu natočil nějaký redaktor mrtvého ptáka a v televizi z toho udělali, že tu řádí ptačí chřipka,“ vyjádřil se Libor Macháček s tím, že si ale informace ohledně úhynu úhořů určitě ověří.

„O úhynu úhořů na Rozkoši jsem už slyšel, je to opravdu tragédie. Úhoř je pro nás rybáře velmi ceněná ryba a tak masivní úhyn, jako je teď na Rozkoši, jsem snad ještě nikdy nikde u nás nezaznamenal. Zajímalo by mě, co komu do Rozkoše zase vyteklo, či zda je to nějaký parazit. Pevně doufám, že se to nerozšíří někam dál,“ vyjádřil se nám k případu úhynu úhořů rybář Jakub Samek z Týniště nad Orlicí.⋌(čtk, sýk)