Kteří byli včera u krajského soudu obžalováni z pokusu kuplířství a vraždy osmnáctileté dívky z Orlickoústecka.


Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové šestatřicetiletý Jiří Sivák, o rok mladší Radim Friml a padesátiletý František Miko se trestných činu dopustili dne 5. října roku 2006. Jejich obětí byla dívka, která k nim v Litomyšli nastoupila do osobního vozidla.

„Pokusili se přimět poškozenou k provozování prostituce, když za tímto účelem ji na místo ve Vysokém Mýtě odváželi. Ve chvíli, kdy poškozená nesouhlasila s poskytováním sexuálních služeb a tomuto jednání se začala vzpírat, obžalovaný Jiří Sivák začal dívku přímo ve vozidle bít do hlavy, přičemž i za této situace vytrvale odmítala podrobit se,“ řekla Lenka Faltusová.

Podle ní muži poté s vozidlem řízeném Radimem Frimlem sjeli mezi obcemi Horní Sloupnice a Řetůvka z cesty a zajeli k jednomu lesnímu rybníku. Sivák tam násilím vytáhl dívku z vozidla, posléze ji škrtil svetrem poškozené. Následně své oběti svázali provazem ruce, zabalili ji do deky a poté vhodili do betonového stavidla rybníka. Potom z místa činu odjeli. „Tělo poškozené bylo na uvedeném místě nalezeno až dne 6. prosince 2008. Příčinou její smrti bylo uškrcení. Poškozenou usmrtili z obavy z prozrazení celé věci a případného postihu,“ dodala státní zástupkyně.

Jiří Sivák včera u soudu obvinění z vraždy odmítl. Doznal se jen k drogovému deliktu, z něhož byl včera také obžalován. Celkem sedmi lidem měl v letech 2007 až 2009 buď zdarma nebo za úplatu nabízet pervitin.

Obžalobu z pokusu kuplířství a vraždy dívky včera u soudu rovněž omítli jak Friml, tak i Miko, který se však v přípravném řízení na policii za účasti advokátů obviněných a státní zástupkyně k trestným činům doznal. Miko včerejší změnu své výpovědi u soudu zdůvodnil tím, že mu policisté vyhrožovali a donutili ho k doznání. Podrobně také popsal celé jednání při rekonstrukci trestného činu. „Sivák ji bil do obličeje a řval: Pokud nebudeš šlapat, tak tě zabiju,“ četl předseda senátu Petr Mráka ze záznamu výpovědi Františka Miky krátce po jeho zadržení na policii. „Poškozenou jsem vůbec neznal,“ změnil včera výpověď Miko.

Kriminalisté po zavražděné dívce pátrali již od října 2006. Také prověřovali, zda případ neměl souvislost s vraždou stopařky u Keteně na Jičínsku. To se však nepotvrdilo.