Jaroslav K. ale není typ, který by zvířata mučil pro potěchu. Situaci už prostě nezvládl. V jeho domku veterináři a policisté objevili ke třiceti uhynulým nebo umírajícím zvířatům. Šlo o kozy.
„Zestárnul jsem," připouští  sedmašedesátiletý muž.

„Nezvládl jsem se o ně už postarat, sehnat podestýlku, krmení. Vozím od jednoho staršího pána tady vedle ze vsi seno, ale nebylo ho už dost," dodává muž, který celý život pracoval jako opravář zemědělské techniky a řidič nákladního vozidla.

Složitá situace

Policie jej teď obvinila z trestného činu týrání zvířat.
„Muž se dostal do složité životní situace, kvůli které neměl finanční prostředky na krmivo pro chov koz sánských. Doufal, že ve výběhu vypuštěná zvířata potravu naleznou, ale v zimě se tak bohužel nestalo. Přivolaný veterinář konstatoval, že zvířata vyhynula nejspíš na vyhladovění a nezajištění včasné veterinární péče," konstatovala tisková mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

„Kriminalisté na případu spolupracují se zástupci veterinární správy i s městským úřadem a s odborem životního prostředí. Uhynulá zvířata byla převezena k likvidaci. Čtyři kusy budou muset být nejspíš utraceny a ty, které zůstaly na živu, o ně se postará veterinární správa. Nejspíš pro ně bude nalezen nový majitel," sdělila k případu mluvčí policie.

Tíživá životní situace je u domku patrná na první pohled. Stavení drží pohromadě z posledních sil, dvorek je plný bláta, na plotě visí staré oblečení. Po dvorku se prochází březí koza.
„Ta za mnou chodí jako pejsek," ukázal na jedno z přeživších zvířat Jaroslav K. Tomu ale problémy zdaleka nekončí. Zvířata totiž sice netýral úmyslně, trestný čin ale spáchal.

Nebyl to úmysl

„Ačkoliv v jednání podezřelého není patrný úmysl, může mu v případě prokázání viny hrozit až tříletý trest odnětí svobody, nebo zákaz činnosti," nechala se slyšet Eva Maturová.
Likvidace mrtvých zvířat ale majitele bude stát pěkné peníze. Ty však muž nemá.

„Mám malý důchod a měl jsem nějaké úspory, to všechno teď ovšem padlo na pokuty a ještě desítky tisíc dlužit budu. Mě snad asi opravdu zavřou nebo přijdu i o dům," lamentoval při odklízení bláta ze silnice Jaroslav K.