Vzrostlý jasan ztepilý stojí v Mladobucké ulici. "V roce 2018 jsme na tento 12 metrů vysoký strom pořídili znalecký posudek, který zhodnotil jeho stav jako nadprůměrně dobrý s vysokou biologickou i společenskou funkčností," uvedl starosta Trutnova Ivan Adamec. Podle posudku byla hodnota stromu před dvěma lety vyčíslena na téměř 260 000 Kč.

Letos radnice obdržela žádost o pokácení stromu podaný majitelkou pozemku, kam zasahuje jeho kořenový systém. Proto město nechalo vypracovat nový znalecký posudek.

"Bohužel jsme zjistili, že stav jasanu se za poslední dva roky radikálně změnil. Ze dvou třetin odumřela koruna, má nažloutlé až bělostné listy a jeho vitální funkce jsou těžce narušeny. Znalec potvrdil, že jej někdo záměrně chemicky ničí arboricidem či herbicidem a stav stromu je nezvratný," vysvětlil trutnovský starosta.

Jasan ztepilý v Horním Starém Městě v Mladobucké ulici, kvůli jehož poškození podává trutnovská radnice trestní oznámení.Zdroj: Renáta Tommová

"Pokud bychom se bavili o hmotné škodě, hodnota jasanu podle posudku klesla o téměř 220 000 Kč, ovšem škoda z hlediska životního prostředí je nevyčíslitelná," dodal. Město proto přistoupilo k podání trestního oznámení.

Pokud se policii podaří pachatele dopátrat, čeká ho trestní stíhání za poškozování cizí věci s možným trestem odnětí svobody až na jeden rok. "O zeleň v Trutnově pečujeme jako řádný hospodář a rozhodně si nenecháme líbit, když se někdo uchýlí k tak zavrženíhodnému chování. Podaří-li se pachatele dopadnout, doufáme, že trest bude dostatečnou výstrahou pro podobně smýšlející osoby. Je v našem zájmu přírodu chránit," zdůraznil Ivan Adamec.