VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tragický pád lanovky: vyšetřování je u konce

Trutnovsko - Po dvou letech se blíží ke konci vyšetřování tragédie, ke které došlo ve Špindlerově Mlýně.

20.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK

Připomeňme, že dne 29. listopadu.2013 ve Špindlerově Mlýdně před osmou hodinou večer prasklo tažné lano nákladní lanovky vedoucí k horské chatě. V tu chvíli ale v přepravní kleci určené výhradně pro přepravu zásob a zavazadel byli kromě nákladu i tři dospělí a dvě děti ve věku 11 a 5 let. Všichni po pádu plošiny z výšky zhruba 10 metrů utrpěli velmi vážná zranění, osmatřicetiletý muž na následky zranění zemřel. Dvě ženy a obě děti byly po dlouhou dobu v péči lékařů.

„Jako první vyšetřovatel zahájil trestní stíhání rodičů zraněných dětí, a to pro přečin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Ženu Okresní soud v Trutnově uznal vinou, ale ze zákonných důvodů upustil od jejího potrestání. Obvinění zemřelého muže bylo samozřejmě zastaveno," uvedla Ivana Ježková z Policie ČR a upozornila, že trestní stíhání bylo současné době rozšířeno na další osobu. Tou je nyní také 45letý provozovatel lanovky, kterého vyšetřovatel obvinil ze spáchání trestných činů usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Ivana Ježková informovala, že kriminalisté zadali z důvodu řádného vyšetření události vypracování množství znaleckých zkoumání, odborných zpráv a vyjádření. Kromě znalců v oborech zdravotnictví, odvětví soudního lékařství a znalců v oboru strojírenství se k věci vyjádřil i soudní znalec z oboru kriminalistka, odvětví defektoskopie, metalografie a technická diagnostika. Spisový materiál obsahuje rovněž vyjádření drážní inspekce i potřebné náležitosti k projektu na stavbu nákladní lanovky.

„Ze všech provedených procesních úkonů a zajištěných důkazů je zřejmé, že provozovatel, který je zároveň i strojníkem lanovky, nedbal, že se jedná o nákladní lanovku, typu lehké lesní lanové dráhy, jejímž účelem bylo zajištění celoročního provozu chaty, její zásobování potravinami a odvoz komunálního odpadu. O zákazu přepravy osob nebylo v prostoru dolní stanice umístěné žádné upozornění a z provedeného dokazování vyšlo najevo, že i v minulosti se v několika případech osoby na lanovce přepravovaly. Z vyšetřování je také zřejmé, že provozovatel neprováděl povinné kontroly lanového zařízení a o kontrolách nevedl povinnou evidenci. Zajištěné lano vykazovalo dle znalců vysoký stupeň opotřebení, které se vyvíjelo v průběhu několika let. Vlivem tohoto opotřebení a přetížení nosnosti došlo k jeho přetržení a pádu přepravní klece. Obviněnému muži v případě uznání viny před soudem hrozí trest odnětí svobody od jednoho do šesti let," popsala Ivana Ježková.

Autor: Redakce

20.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení