Chlapci se stali oběťmi neshod a konfliktů mezi rodiči. Otec je podle obžaloby zatahoval do sporů s bývalou manželkou, zneužíval je jako svědky proti ní, bránil jim ve styku s matkou, násilím je izoloval od okolí a psychicky je vydíral. Mimo jiné jim tvrdil, že je matka šamanka a dává jim drogy. Děti údajně nepřiměřeně fyzicky trestal.

Následky, které si z toho chlapci odnesli, jsou velmi vážné. U staršího z nich se objevily dokonce sebevražedné sklony a noční děsy, u mladšího sebepoškozování a trvalý pocit ohrožení.

Ve složitém případu, který soud řeší už několik měsíců, byla z týrání nejdříve podezřelá matka, před soud se však nakonec dostal otec.

Muž obžalobu od začátku odmítá s tím, že jeho bývalá manželka a její přítel, nyní manžel, děti zmanipulovali. Jedním z jeho argumentů byly ženiny deníky.

„Deníky mi ukradl"

Podle obžalovaného jeho bývalá manželka v denících psala mimo jiné o svých zkušenostech s drogami.

To žena včera odmítla. „Deníky jsou staré 25 let a jsou součástí psychoterapeutického vzdělávání. Měli jsme tehdy za úkol pracovat se snovou tématikou," uvedla u soudu. Pokud byly v denících zmínky o drogách, pocházely prý jen z vyčtených informací.

Manželovi své deníky nikdy číst nedala. „Ukradl mi je, když jsem se stěhovala, a já jsem na něj podala trestní oznámení," řekla žena.

Státní zástupkyně obžalovaného vyzvala, aby v denících našel pasáže o drogách, muž však řekl, že je není schopen najít.

Popřel ovšem, že by ženě deníky ukradl. Podle něj zůstaly v domě, když se odstěhovala. Bývalou manželku navíc nařkl, že lže, když tvrdí, že u sebe drogy nikdy neměla: „Já jsem policii předal drogy, které dostala od svého manžela, když je přivezl z jižní Ameriky, a které obsahují zakázané látky."

Žena u soudu už dříve vypověděla, že od obžalovaného před několika lety odešla i s dětmi, domluvili se však na střídavé péči. Bývalý manžel úmluvu prý po pár týdnech přestal dodržovat a neumožnil jí, aby se s hochy setkávala. Chlapci pak přestali chodit do školy a zůstali zavření ve vile, kde žil otec a prarodiče.

Podle matky obžalovaný děti nutil, aby o ní říkali, že jim dává drogy, a tvrdil jim, že je šamanka a usiluje o jejich život. Chlapci jeho názory přejali, ale celá situace se vážně odrazila na jejich psychice.

Muž na bývalou ženu dokonce podal trestní oznámení a děti přivedl do zařízení pro ohrožené děti, aby si vymohl, že zůstanou v jeho péči. Tam však došlo k obratu a obviněným se stal sám. Nyní mu hrozí až 12 let vězení.

Hlavní líčení pokračuje v srpnu.