„Dostaneš přes hubu!“ Takové a někdy i mnohem horší výhrůžky poslouchají městští strážníci při výkonu služby.

Největší problémy má městská policie v Kostelci a Týništi. „Nejčastěji se potýkáme s cizinci. Často nám vyhrožují ještě před tím, než vůbec vysvětlíme, o co jde. Straší ukrajinskou mafií, že nepřežijeme my, nebo dokonce naše rodina,“ popsal stav velitel Městské policie v Kostelci Petr Černohorský.

Problémy s cizinci

V Týništi nad Orlicí nedávno strážníkům vyhrožoval opilý Mongol. „Museli jsme ho vyvést z vlaku, kde pohoršoval, a zavolat mu záchrannou službu. Nadával nám a vyhrožoval, že si zaplatí pár Ukrajinců a ti nás zmlátí,“ popsal situaci velitel MP v Týništi Martin Štěpánek.

Přestože tyto výhrůžky zní děsivě, strážníci si z nich těžkou hlavu příliš nedělají. „Je pravda, že situace poslední dobou graduje, ale už jsme si zvykli. Těžké to může být pro nově příchozí. My spíš vtipkujeme, kolikrát jsme za tuhle službu už mrtví,“ vysvětlil Černohorský.

Není obrana

Strážníci přitom prakticky nemají šanci se proti podobným útokům bránit. Útočník by mohl dostat pokutu, pravděpodobně ji ale stejně nezaplatí. „Dávat jim pokutu nemá vůbec smysl. Například ten cizinec, co nám vyhrožoval minule: způsobil zpoždění vlaku, musela se kvůli němu volat sanita a on neměl ani zdravotní pojištění. Ani tohle nikdy nezaplatí, natož pokutu,“ popsal situaci Štěpánek.

Podle příslušníků městské policie je případů vyhrožování tolik, že by ani neměli čas se jimi zabývat. „Bylo by to příliš složité z hlediska administrativy a dokazování. Navíc nikdy nikdo své výhružky nesplnil. Pokud je strážník napaden pouze slovně, a ne fyzicky, mávneme nad tím rukou,“ informoval Černohorský.

Přestože v podobných případech častěji figurují cizinci, ani čeští občané se nezdráhají strážníka slovně napadnout. „Češi nás zastrašují taky. Ve společnosti obecně není žádná úcta ke státním orgánům,“ dodal Štěpánek. To potvrzují i strážníci z Kostelce. „Pro většinu lidí jsme represivní orgán, tak si na nás vylévají zlost,“ uvedl Černohorský.

Vážnější problémy s vyhrožováním se vyhýbají Rychnovu nad Kněžnou a Dobrušce. "S tolika případy se nesetkáváme. Máme méně problémů s cizinci, vyhrožovali nám ale i Češi," uvedl velitel Městské policie v Dobrušce Luboš Adamec.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ