Další dějství se odehrává v kauze varhan pro hradeckou filharmonii. Před krajským soudem se včera zpovídal Vladimír Grygar z Prostějova. Obžaloba mu klade za vinu, že zpronevěřil téměř celou částku z šesti milionů korun, které dostal od hradeckého magistrátu na stavbu nových varhan pro zdejší filharmonii. Jednání soudu bude pokračovat i dnes. Proces bohužel nic nezmění na trápení, které kýženou stavbu varhan pro hradeckou filharmonii už šest let provází.

„Pro nás už je záležitost s panem Grygarem historií, stále se snažíme získat finance na stavbu varhan a věříme, že se nám to podaří,” uvedl Luboš Janhuba z nadačního fondu Varhany pro Filharmonii Hradec Králové. Náměstek primátora Martin Soukup už tak optimistický není. Hradečtí zastupitelé totiž před časem odmítli nadačnímu fondu dát půl milionu korun na marketingovou a mediální kampaň. Ta měla pomoci výrobu varhan financovat. Tehdy na zastupitelstvu padly návrhy, aby město zorganizovalo kampaň samo. „To magistrát dohromady sám nedá. Bez spolupráce fondu, města a filharmonie to nepůjde,” tvrdí náměstek.

„Já nic, já muzikant.” Podobně vyzněl výsledek takřka dvouhodinové zpovědi pětapadesátiletého varhanáře Vladimíra Grygara u Krajského soudu v Hradci Králové, který ho viní z dotačního podvodu při výrobě varhan pro hradeckou filharmonii.

Podle spisu měl varhanář městu Hradec Králové, které dotaci poskytlo Nadačnímu fondu kulturního dědictví českých a moravských varhan, způsobit v roce 2006 škodu 5,4 milionu korun. Svěřené peníze měl použít na „smazání” svých dluhů, dokončení zcela jiného nástroje a na opravu svého domu, který vznikal z bývalé fary.

Druhé největší varhany v Čechách

Celá anabáze případu začala na prahu nového milénia, kdy byl Grygar požádán, aby vyrobil varhany pro rekonstruovanou budovu hradecké filharmonie. Měly být hotové v roce 2006 a celková suma byla vyčíslena na 18 milionů korun. „Kdybych je dodělal, byly by to druhé největší varhany v Čechách. Ty největší jsou v pražském Rudolfinu a mají 57 rejstříků. Hradecké mají mít jen o tři méně,” řekl před soudem Grygar, který měl mít na výrobu varhan 12 milionů z nadačního fondu a zbytek mu uvolnilo město Hradec Králové. Když v roce 2006 odcházely slíbené finanční prostředky z hradecké kasy, bylo to na základě ujištění, že má nadační fond na svém kontě již zbytek požadované částky na zhotovení hudebního nástroje. Ty tam však nebyly. Grygar to u soudu vysvětlil tím, že on sám měl na nadační účet poslat přes čtyři miliony korun, které chtěl získat z vyplacené pojistky, neboť mu v roce 2004 vyhořela jeho dílna. „Pět milionů měl na účet dát i jeden z donátorů, ale ani k jedné takto velké transakci nakonec nedošlo. U mě to bylo dáno tím, že jsem se dlouhé měsíce hádal o peníze s pojišťovnou,” sdělil soudu Grygar, který také tvrdil, že peníze od města použil jen na výrobu varhan s tím, že předpokládal, že má fond peníze zajištěné.”Peníze jsem přebral i proto, že běžela výroba a já ji musel z něčeho financovat,” uvedl varhaník.

V roce 2005 se práce na nástroji pro Hradec zastavily. „Důvodem byl fakt, že se musel zcela překopat můj původní návrh. Přistoupil jsem proto k zastavení prací a začal tvořit nové návrhy varhan. Na nich jsem pracoval až do března roku 2007,” dodal Grygar s tím, že tento koncept poté představil hradeckému magistrátu a začal s novou výrobou. V tu dobu již hradecké radnici došla s Grygarem trpělivost a chtěla peníze vrátit. Ani od Grygara či fondu je však nezískala. Proto radnice podala trestní oznámení a na podzim roku 2008 rozhodla, že varhany pro hradeckou filharmonii vyrobí továrna Rieger – Kloss Varhany, která převezme pohledávku za nadačním fondem.

Nyní stojí v krnovské firmě Rieger – Kloss část nástroje za čtyři miliony korun, na další pokračování stavby se shánějí peníze.

V případě prokázání viny hrozí Grygarovi až 12 let.

(hod, pv)