Od devadesátých let se této role ujal také Karel Uhlíř, referent kvality jedné vamberské firmy. „Po devětaosmdesátém v těchto funkcích skončili komunistickou stranou profláknutí lidé, takže bylo zapotřebí získat nové tváře. Tehdy jsem se o této možnosti dověděl od kamarádky, která na soudě pracuje. Od té doby docházím na soudní jednání jako soudce z lidu,“ prozradil Karel Uhlíř z Rychnova nad Kněžnou.
Získaný přehled
Zdůraznil, že za léta, kdy trávil hodiny jako přísedící při různých soudních líčeních, získal přehled a řadu zajímavých zkušeností, které dnes může uplatňovat. „Především se vcelku dobře orientuji v pracovněprávních věcech, což výborně uplatňuji i v zaměstnání,“ pokračoval Uhlíř.
Soudce z lidu s bohatou zkušeností z jednacích síní říká, že tato práce jej opravdu baví. Když na lavicích obžalovaných sedí lidé obvinění z trestných činů, tak bývá Uhlíř v roli soudce z lidu jen zřídka. „Je to velmi zajímavé. Na trestní však chodím jen výjimečně, spíše jsem zván k pracovněprávním procesům. Každé líčení je zajímavé a poučné. Soudci právo netvoří, ale jenom s ní pracují. Pak člověk nemůže jen tak někoho odsoudit, i když jen v myšlenkách, nic není černobílé. To se mi na soudcování z lidu líbí,“ vyjádřil se Uhlíř.
Mladší ročníky?
V rolích soudců z lidu jsou spíše starší lidé. Výjimkou však nejsou ani mladší ročníky. Zhruba šedesát až sedmdesát procent ale tvoří ti, kteří překročili padesátku.
„Podle mě není nutné, aby soudci z lidu byli mladíci a slečny. Já si tady představuji seriózní lidi, kteří mají životní zkušenosti. Nemám ale ani na mysli pokročilé důchodce. Osobně jsem nikdy na žádném líčení nebyla, pokud nebudu počítat školní exkurzi na soudě,“ uvedla svůj názor třiatřicetiletá Iveta Hostinská z Rychnova nad Kněžnou.
Soudcem z lidu je od roku 1991 také Vlasta Lepková, bývalá vychovatelka a nyní policistka, která působí na Okresním ředitelství Policie ČR Rychnov nad Kněžnou. I ona, stejně jako Karel Uhlíř, říká, že práce soudce z lidu je velmi zajímavá a pro ni velkým přínosem. „Trestní právo ale nedělám. Ani by nebylo vhodné, aby člověk od policie byl u líčení v roli soudce, i když z lidu. Navíc u trestního práva nejde nikdy o jedno přelíčení. Tady se soudci musí podrobně připravovat a případ samozřejmě sledovat. Já chodím na občanskoprávní procesy. I tady je příprava nutná. Jde však o případ a jedno líčení,“ prozradila své zkušenosti Lepková.
Cenné zkušenosti
Policistka se k této funkci soudce z lidu dostala v devadesátých letech, když jako vychovatelka chodívala na soud se studenty tehdejší průmyslové školy. „Bylo mi nabídnuto, zda bych o takovou práci neměla zájem. Jsou to cenné zkušenosti do života a pro mě je soudcování z lidu zajímavé,“ uzavřela Lepková.