Podle státního zástupce Milana Šimka jeho obětí se stala dívka, kterou měl pohlavně zneužívat od poloviny roku 2005 do konce léta roku 2007. K prvnímu případu znásilnění podle spisů došlo v době, kdy poškozená ještě neměla 18 let. Pokud soud Pěnkavovi prokáže vinu, hrozí mu trest odnětí svobody na pět až dvanáct let.

„Za účelem vlastního sexuálního uspokojení opakovaně v přesně nezjištěném počtu případů, kterých však bylo nejméně jedenašedesát, poškozenou , jejíž věk znal, vždy povalil na postel nebo sedačku a zalehl ji tak, aby překonal její snahu jej od sebe odstrčit,“ uvedl státní zástupce s tím, že obžalovaný vždy poté dívku líbal a osahával na celém těle a i přes její pláč a křik, že to nechce, na ní vykonal nechráněnou soulož. Podle soudních znalců dívka tímto násilným jednáním utrpěla rozvinutou posttraumatickou stresovou poruchu.

„Opravdu jsem to neudělal, nikdy jsem s ní nesouložil. Nevím, z jakých důvodů na mě podala trestní oznámení,“ odmítl včera u soudu obžalobu Michal Pěnkava. „Když jsem se o tom dozvěděl, měl jsem z toho hrozný pocit, byl jsem opravdu psychicky na dně. Jsem sexuálně orientován na ženy spíše staršího věku, tedy od pětatřiceti let,“ tvrdil v soudní síni.

Úzkost a strach prý dříve neměla


Před krajským soudem včera stanula i poškozená dívka. Vypovídala bez přítomnosti obžalovaného. Soud přitom nevyhověl žádosti státního zástupce a zmocněnce poškozené, aby jednací síň opustila i veřejnost, kterou z větší části tvořili studenti jedné z hradeckých středních škol.

„Cítím se divně, ale já to zvládnu,“ nebyla proti přítomnosti veřejnosti samotná poškozená. Trestní oznámení na Pěnkavu podala až v roce 2009. „Mám k němu nepřátelský vztah, bojím se ho.“ Poté podrobně popsala, jakým způsobem docházelo k znásilňování. „První pohlavní styk jsem s ním měla, když mně nebylo osmnáct let,“ připomněla dívka. „Nikomu jsem to neřekla, bála jsem se, že mi to nikdo neuvěří,“ dodala.

Poškozená ve čtvrtek u soudu také uvedla, že dodnes trpí úzkostí, má špatné sny a vidí stíny. „Dříve jsem to neměla. Stále se to zhoršuje,“ vypověděla a zdůraznila, že se léčila ve stacionáři a navštěvuje psycholožku.

Hlavní líčení u krajského soudu s Michalem Pěnkavou bylo odročeno na 4. března, kdy budou vyslechnuti další svědci a soudní znalci.