Vzhledem k tomu, že státní zástupce trval na tom, aby případ byl projednáván se všemi podezřelými bez výjimky, senát hlavní líčení přerušil a odročil na 4. listopadu, kdy teprve bude přečtena obžaloba.

Státní zástupce Viesner novinářům řekl, že se skupina mužů v letech 2002 až 2005 dopustila 77 krádeží osobních vozidel na celém území ČR, zejména v Krkonoších. Většina odcizených aut patřila zahraničním turistům. „U hlavního pachatele se jedná o škodu kolem 25 milionů korun. Sedm mužů se dopustilo krádeží přímo, ostatní se na trestném činu podíleli jen částečně,“ uvedl.

Podle Viesnera většinu automobilů pachatelé odcizili na objednávku zájemců. „Prakticky obratem byla vozidla dovezena do konkrétní dílny, kde došlo k jejich rozebrání, upravení jednotlivých částí a poté k jejich dalšímu prodeji,“ upřesnil s tím, že pachatelé si při krádežích vybírali určité značky vozidel.

Průběh trestního řízení komplikuje to, že pobyt hlavního obžalovaného není znám a byl na něho vydán zatykač. „Musí uplynout určitá doba od vydání zatykače, aby osoba mohla být prohlášena za nezvěstnou. Pak by se jednalo o obžalovaného, proti kterému by hlavní líčení mohlo být vedeno jako proti uprchlému,“ poznamenal státní zástupce Jiří Viesner.

Soudní jednání se počtem obžalovaných řadí k největším v historii hradeckého krajského soudu. Hlavním sedmi pachatelům krádeží aut hrozí trest odnětí svobody na pět až dvanáct let.