Dvojice výrobců a distributorů drog z Trutnovska stanula včera před senátem Krajského soudu v Hradci Králové. Rozsudek nad oběma muži, kterým hrozí tresty v širokém rozpětí od dvou do dvanácti let, by měl padnout až za několik týdnů.

Bez práce

Jakub Fejfar a Alexandr Čočo žili v jednom domě v Prkenném Dole na Trutnovsku. Oba – už několik let nezaměstnaní – většinu svého času (podle obžaloby přinejmenším od začátku roku 2008) investovali do vaření pervitinu z volně prodejných léků.

Modafen, Nurofen a Panadol Plus nakupovali v lékárnách po celém kraji a doma z nich způsobem, který oba ve svých výpovědích přesně popsali, vyráběli pervitin – v práškové i v kapalné formě. Drogu pak používali jak sami pro sebe, tak jako dárek, platidlo nebo zboží pro poměrně široký okruh známých.

Doma je doma

„Vařit si doma je levnější,“ svěřil se včera dopoledne soudu starší z obžalovaných Alexandr Čočo. „Užívám drogy sedmnáct let, každá kupovaná dávka mě přišla zhruba na sedm set až tisíc korun. Když si uvařím doma, vyjde to na polovinu.“

Mladší – teprve dvacetiletý – Jakub Fejfar se umění přetvořit dostupné léky v nelegální drogu naučil právě od Čoča. „Díval jsem se na něj při práci a všechno jsem vlastně odkoukal. Jenom s jódem neumím pracovat jako on, nemá to tu kvalitu,“ posteskl si ve své výpovědi Fejfar.

Tresty

Alexandru Čočovi hrozí za trestný čin nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů trest v rozmezí dvou až osmi let. Jakub Fejfar však může strávit za mřížemi až o čtyři roky více. Neváhal totiž obdarovat pervitinem jednu ze svých bývalých přítelkyň v době, kdy jí bylo čtrnáct let.

„Bylo to v pátek, chtěl jsem, aby si užila hezký víkend, tím se nic nepokazí,“ vysvětloval včera dopoledne soudu. Jakub Fejfar v této souvislosti čelí ještě stíhání pro pohlavní zneužívání.

O konečných trestech pro oba výrobce a dealery pervitinu by měl senát Krajského soudu v Hradci Králové rozhodovat nejdříve koncem září. V plánu má totiž ještě čtení výpovědí a výslechy řady svědků.