Zneužít naivnosti a důvěry vlastního syna měl jedenašedesátiletý Jan Johann Erben, který včera poprvé stanul před Krajským soudem v Hradci Králové.
Obžaloba ho viní z trestného činu znásilnění, kdy si měl se svým šestiletým synem užívat sexuální hrátky, které skrýval za dětskou hru.

„Obžalovaný měl přimět chlapce, aby si svlékl kalhoty i spodní prádlo, přičemž on sám byl také vysvlečený. Poté se o sebe třeli nahými hýžděmi a penisy, které oba drželi v rukou a tloukli s nimi o sebe, jakoby se jednalo o šermování s meči,“ zněla z úst státního zástupce Miroslava Hochmana podstatná část obžaloby.

K prvnímu případu mělo dojít již mezi zářím 2008 a koncem roku 2009, kdy v této době byly chlapci pouhé čtyři roky. K druhému sexuálnímu kontaktu s dnes šestiletým hochem údajně došlo v dubnu letošního roku.

Právě po dubnovém případu na Erbena podala jeho bývalá přítelkyně a matka jeho syna trestní oznámení. Tehdy se hoch rozpovídal a svěřil se matce s „hrami“, které zažívá se svým otcem.

„Měl bolesti při močení a večer při koupání jsem si všimla zarudnutí. Problémy s penisem však měl syn již dříve, takže jsem si to nijak s návštěvou pana Erbena nespojila. Druhý den jsem se od syna začala dozvídat postupně informace,“ uvedla před soudem matka zneužitého hocha.

Obžalovaný včera u soudu svoji vinu odmítl. „Nikdy se nic nestalo,“ uvedl Jan Johann Erben. Popřel také, že by ho syn někdy viděl nahého, jak uvádí výpověď hocha. „Nikdy jsem před ním nebyl nahý. Ani obnažený zadek jsem mu neukázal,“ tvrdil Jan Erben.

Podle něj má syn velmi bujnou fantazii, což dokazoval fiktivním telefonickým hovorem s jeho prvním synem.

„Slyšel jsem ho, jak do nefungujícího mobilu hovoří s mým dnes již 40letým synem. Když jsem se ho zeptal na to, co dělá, odpověděl, že mluvil s bratrem. Poté však dodal, že to bylo jen jako,“ uvedl obžalovaný Erben.

Včera před soudem vypovídal kromě matky a obžalovaného i další svědek. Soud má k dispozici také několik znaleckých posudků. Podle jednoho z nich, z oboru psychiatrie, sexuologie, má Erben pedofilní sklony.

Podle obžalovaného a některých svědků jde ze strany matky o pomstu, jelikož Erben ji opustil údajně kvůli jiné ženě a věkovému rozdílu, který je 29 let.
V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody na pět až dvanáct let. Řízení bude u krajského soudu pokračovat ještě dnes.

Co ještě říká obžaloba?

Obžalovaný věk nezletilého znal. Zneužíval však svého vlivu a důvěry hocha, kterou v něho měl, jakož i jeho velmi nízkého věku a jemu odpovídající dosavadní absence znalostí sexuální problematiky, v důsledku čehož nebyl nezletilý schopen pochopit smysl jeho jednání. Současně tak chlapec nevěděl, že se jedná o jednání protiprávní, a tudíž se jeho jednání neměl ani důvod účinně bránit, čímž obžalovaný zneužil jeho bezbrannosti. Kromě „šermování“ s penisy měl obžalovaný přimět chlapce k tření penisů kolem dokola tak intenzivně, až ho to bolelo. Chlapec měl obžalovaného také líbat na přirození a nahé hýždě, případně jej dráždit rukama a nohama.