Soud se bude konat 26. srpna pobočka královéhradeckého krajského soudu v Pardubicích.

Matku dívky předchozí soud potrestal za poškozování cizích práv půlročním vězením s podmínečným odkladem na jeden rok. Samotnou mladistvou matku soud obžaloby zprostil. Státní zástupkyně se proti oběma verdiktům odvolala.

Údajný otec dítěte také požaduje odškodnění dva miliony korun, řekl ČTK jeho advokát Vilém Fránek. „Zda soud uzná nárok na odškodnění v trestním řízení a v jaké výši, je věcí jeho úvahy,“ uvedl Fránek. V případě neúspěchu je rozhodnut podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Mladík tvrdí, že utrpěl nemajetkovou újmu, která má spočívat v duševních útrapách a psychických potížích. Pro náhradu škody jej svitavský soud odkázal na řízení v občanskoprávních věcech, advokát ale využil možnost se odvolat, proti rozsudku se navíc odvolala i státní zástupkyně.

Mladistvá matka otěhotněla ještě před dosažením 15 let. Ihned po porodu bylo dítě svěřeno k adopci jiné rodině, mladému otci však její rodina sdělila, že novorozeně zemřelo. Dnes devatenáctiletý muž se zatím marně soudně domáhá určení otcovství, jeho bývalá přítelkyně tvrdí, že v době početí měla intimní styk i s jiným mužem.

Mladistvému nezbývá nic jiného než vyčkat do dne soudu a pokusit se soudce přesvědčit o své pravdě.

(čtk, tej)