Krajský soud v Hradci Králové ve čtvrtek v odvolacím řízení zprostil strážníka Městské policie v Jaroměři Petra Skálu obžaloby za údajně tvrdý zákrok proti opilému výtržníkovi.

Informovala o tom Iva Matušková z tiskového oddělení hradeckého soudu. Skála byl za zneužití pravomoci úřední osoby potrestán roční podmínkou. Případ začal před téměř čtyřmi lety a zabýval se jím i Ústavní soud.

Skálu při prvním soudním jednání potrestal soud v Náchodě ročním vězením s podmíněným odkladem na dva roky. Verdikt potvrdil odvolací krajský soud a následně i Nejvyšší soud. Ústavní soud však loni konstatoval, že soudy věc zhodnotily nedostatečně, nedůsledně a nezodpovědně. Všechny rozsudky Ústavní soud zrušil a případ se vrátil do Náchoda. Soud v Náchodě však strážníkovi opět uložil roční podmínku.

Ve čtvrtek krajský soud při zprošťujícím verdiktu konstatoval, že náchodský soud dostatečně nerespektoval nález Ústavního soudu.

Povalil opilce

Případ souvisí s noční výtržností, která se stala v říjnu 2011 v ulici Svatopluka Čecha v Jaroměři. Skála byl ve službě. Se svými kolegy přes městský kamerový systém zjistil, že opilý muž napadá na ulici svoji družku. Vydal se na místo, kde útočníka povalil na zem a dal mu pouta. Později se věc vysvětlila, spor se vyřešil přímo na místě a podnapilá dvojice odešla domů. Výtržníkem byl několikrát trestaný recidivista.

Po 3,5 měsících ale podal na Skálu jeho kolega trestní oznámení za nepřiměřený útok. Tvrdil, že Skála neměl důvod zasahovat tak tvrdě; při příjezdu na místo již prý opilý muž družku nenapadal a věc bylo možno vyřešit domluvou. To ale bylo v rozporu s tím, co tvrdili Skála, další člen hlídky, napadená žena i dispečerka strážníků, která zásah pozorovala prostřednictvím kamerového systému. Podle nich musel opilce od družky odtrhnout. Pak muže vyzval, aby si lehl na zem. Když neuposlechl a napřáhl ruku tak, že to vypadalo jako možný útok, Skála jej povalil na zem a nasadil mu pouta.

Spory u policie

Soudy podle Ústavního soudu při hodnocení kauzy „provedly selekci důkazů a k mnohým důležitým skutečnostem nepřihlédly". Verzi o Skálově nevině prý vzaly bez jejího vyhodnocení jako účelovou. Soudy se třeba nezabývaly tím, že atmosféra mezi pracovníky Městské policie v Jaroměři tehdy byla značně napjatá. Podle Ústavního soudu tam působily dvě znesvářené skupiny, přičemž Skála patřil do jedné, a strážník, který na něj podal trestní oznámení, do druhé skupiny.