VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud jednomu muži uložil podmínku, druhého osvobodil

Hradec Králové – S trestem odnětí svobody na dva roky s podmínečným odkladem na zkušební dobu čtyř let odešel od krajského soudu čtyřiadvacetiletý Jan Novák.

28.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Senát nad obžalovaným dále vyslovil dohled po celou zkušební dobu a povinnost podrobit se vhodnému programu sociálního výcviku a převýchovy.

Podle verdiktu senátu se Novák dopustil trestného činu vydírání. Spolu s ním byl za stejný skutek stíhán i jedna〜dvacetiletý Viktor Tuček, kterého však soud zprostil obžaloby. Přestože oba muži rozsudek ihned přijali, není rozhodnutí krajského soudu pravomocné, neboť lhůtu na rozmyšlenou si ponechal státní zástupce Milan Vacek.

V rozsudku stojí, že Jan Novák od začátku července roku 2007 do konce února 2009 v Hradci Králové, Litvínově a Ústí nad Labem nutil pod pohrůžkami násilí jednoho muže, jeho přítelkyni a členy rodiny, aby mu vyplatili částku, kterou obžalovaný postupně uměle navyšoval jako úhradu dluhu, a to ukládáním pokut za nedodržení termínu splatnosti a vyčíslením zmaření investic. Ve skutečnosti poškozený Novákovi půjčil jen 79 tisíc korun.
Obžaloba, která se opírala o výpověď poškozeného, uvádí, že Novák si bezdůvodně postupně zvýšil dlužnou částku až na 7,5 milionu korun. Podle soudního znalce v oboru psychologie Jana Laška je sice výpověď muže věrohodná, avšak své tvrzení často zveličuje, a to, co líčí, považuje za realitu, což může dělat i nevědomě. Rozpory byly i ve výpovědi přítelkyně poškozeného. „Nebylo jednoznačně prokázáno nějakou konkrétní výpovědí, že by obžalovaný skutečně navyšoval částku až na sedm a půl milionu korun, a že by ji chtěl vymáhat, či zda to nebylo součástí jeho taktiky,“ uvedl při zdůvodňování rozhodnutí soudu předseda senátu Miroslav Mjartan.

Na vydírání se měl podílet i spoluobžalovaný Viktor Tuček. Krajská soud ho však pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby.
Jan Novák se sám dalšího trestného činu dopustil v letech 2007 až 2009. V Hronově a České Skalici nutil jiného muže pod pohrůžkami blíže nespecifikované újmy, které se na něm dopustí jím najaté osoby, aby mu vyplatil údajný dluh ve výši 16 tisíc korun. Ve skutečnosti Novák poškozenému půjčil pouze tisíc korun

Podle předsedy senátu Miroslava Mjartana podmínečný dvouletý trest i dohled nad Novákem krajský soud považuje za dostatečný k nápravě obžalovaného. Přihlédl i k tomu, že se Novák k trestnému jednání doznal a že dosud nebyl trestán. (hd)

28.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Dorostu Solnice penalty nevyšly

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Týniště nad Orlicí - Již 48. týnišťský divadelní podzim pokračuje v neděli 22. října v 15 hodin, kdy se v Kulturním centrum představí divadelní soubor Erben z Miletína s pohádkou Ženich pro čertici.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení