„Osmačtyřicetiletý muž byl obviněn v těchto dnech," upřesnila mluvčí rychnovských policistů Alena Kacálková. Luďka Kirschlagera vyšetřovala policie už od konce července. Úředník měl během rozhodování o přestupcích sám vybírat od potrestaných řidičů peníze. To však následně do elektronické databáze neuvedl a spoléhal na to, že se na nic nepřijde. A zřejmě by ani nepřišlo, jelikož navenek bylo vše v pořádku.

Avšak jeden z jeho „klientů" chtěl pokutu uhradit kvůli nemoci převodem na účet a tehdy úředník „zachyboval". Muži sdělil číslo svého soukromého konta. Potrestaný šofér si pak přišel platbu ověřit na úřad.

To, že by se mohla na městském úřadě v Dobrušce opakovat situace jako letos v červenci, kdy začalo rozsáhlé vyšetřování Luďka Kirschlagera z odboru dopravy, si starosta Petr Tojnar nepřipouští. Navíc město podniklo hned několik kroků, aby podobným manipulacím s penězi zabránilo.

Ihned poté, co vyšla kauza najevo, navrhlo vedení města ukončení pracovního poměru dohodou, což úředník akceptoval. Dnes navíc oddělení přestupků funguje samostatně, má svou vedoucí a častější jsou i kontroly ze strany vedoucího odboru dopravy a tajemnice. „Organizační změny, k nimž jsme přistoupili, budou zajisté ku prospěchu. Navíc nová vedoucí oddělení dříve pracovala na ministerstvu dopravy, tudíž má velké zkušenosti," upřesnil starosta Petr Tojnar.

Obviněný úředník teď čeká na soudní stání. Podle spisu si měl neoprávněným vybíráním pokut přivydělávat pět let. Aby se na nic nepřišlo, neváhal si koupit i vlastní pokladní bloky, které šoférům za vybírané pokuty vystavoval. Vše tak působilo velmi věrohodně.

Policisté také vyčíslili výši škody. Ta je stanovena na 800 tisíc korun. „Město se určitě připojí s požadavkem na náhradu škody rovnou k trestnímu řízení," doplnil starosta. Nyní úředníkovi hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi.