Život ženě zachránili dva kolemjdoucí mladíci, kteří ji slyšeli křičet a Kubynce odehnali. Muž následně pod vlivem alkoholu způsobil autonehodu. Součástí trestu je i cizincovo vyhoštění z Česka na neurčito.

„Kvalita i kvantita důkazních prostředků je v tomto případě mimořádná a obžalovaného s jistotou usvědčuje. Jeho vysvětlení situace, že se poškozená sama zamotala krkem do lana, je zcela nelogické až absurdní,“ uvedl předseda odvolacího senátu Petr Hovorka.

Uložený trest na samé spodní hranici sazby, která činí 15 až 20 let, podle něj není nepřiměřeně přísný. Žádné důvody pro snížení trestu pod sazbu soudy nenalezly.

Psali jsme:

Cizinec se pokusil uškrtit bývalou přítelkyni
Muž v Potštejně napadl svou bývalou přítelkyni, pokusil se ji uškrtit

Kubynec svou bývalou přítelkyni už před činem citově vydíral. Věděl, že čeká dítě s novým partnerem. Nakonec ji 10. září 2022 napadl. V daný den jí nejprve více než 150krát volal. Večer si pak na ni počíhal, když cestovala do práce. Čtyřiatřicetiletá žena později vypověděla, že jí řekl „když nebudeš moje, tak nebudeš ničí“. Oznámil jí, že zemře, a za vlasy ji odvlekl z cesty na louku. Tam ji povalil na zem, kolem krku jí několikrát obmotal přinesené lano, snažil se jí strčit do úst roubík z ručníku a několik minut ji intenzivně škrtil.

Na místo činu poté přiběhli dva mladíci, kteří šli na vlak. Zatímco mladší z nich zatelefonoval na policejní tísňovou linku, starší středoškolák pachatele odstrčil tak, že z ženy spadl. Cizinec odjel autem a v Hradci Králové tentýž večer skončil v policejní cele poté, co opilý nacouval do jiného vozu. Tato nehoda se obešla bez zranění.

Hrdina David Vecko.
Od čtenářů: Student David Vecko zachránil ženu, kterou škrtil cizinec provazem

Muž se s ženou znal ještě z Ukrajiny, do Česka jezdil za prací. Odmítá obvinění, že chtěl bývalé přítelkyni ublížit. U královéhradeckého soudu se hájil tvrzením, že slovní hádka přerostla do vzájemného napadání, při němž žena klopýtla, upadla a namotala se na lano. Když se z ní provaz snažil sundat, lano se na jejím krku „samo utáhlo“, a v tom okamžiku přišla na místo dvojice svědků.

Provaz si na místo přinesl prý proto, že se na něm chtěl kvůli ukončení vztahu před ženou oběsit. Ručník si pak donesl nikoliv jako roubík, ale chtěl si s ním při sebevraždě zavázat oči. Ženino DNA se na látku podle něj dostalo jen kvůli tomu, že si s ručníkem po incidentu otřela obličej.

Ve středu u soudu cizinec přišel ještě s tím, že expřítelkyni před časem půjčil peníze a že jen chtěl, aby mu je vrátila, což odmítla. Jeho advokát proto soudu navrhl, aby čin překvalifikoval například na vydírání. Státní zástupce ale kontroval s tím, že kdyby na místě nezasáhl náhodný svědek, obžalovaný by vraždu dokonal.