„Já tě zabiju, pak zabiju děti a na konec udělám něco se sebou“, byla jedna z prvních slov, která včera zazněla v přednesu obžaloby před Krajským soudem v Hradci Králové. Na lavici obžalovaných usedl osmapadesátiletý Pavel Humeňuk.

Ten se zpovídá z trestného činu vraždy ve stadiu pokusu, k němuž mělo dojít letos v červenci na dvorku domu, v němž bydlel se svou manželkou, kterou měl napadnout. Zraněné ženě se podařilo z místa utéct a přežila jen díky pomoci lékařů.

Obžalovaný invalidní důchodce se včera před soudem k činu doznal, i když tvrdil, že si z daného dne příliš nepamatuje. „Vím jen, že mi žena říkala, že mě opustí, a já ji chytil za ruku a chtěl jsem, aby šla domů. Víc nic si nepamatuji. Ale je mi jasné, že jsem jí musel ublížit já. Hrozně toho lituji,“ uvedl na dotaz předsedy senátu Miloslava Ježka, jak jeho čin probíhal.

Pavel Humeňuk měl podle obžaloby zaútočit na svou ženu vystřelovacím nožem poté, co se spolu nepohodli. „Poškozenou napadl tak, že po slovním útoku: Já tě zabiju, pak zabiju děti a na konec udělám něco se sebou, proti ní vedl nejméně šest úderů nožem směřujících zejména proti jejímu hrudníku.
Jen díky aktivní obraně poškozené jí způsobil tři bodnořezné rány na levé paži, dvě bodné rány v oblasti žeber a jednu v oblasti zad,“ uvedla státní zástupkyně. To, že by vyhrožoval smrtí jí či dětem, však Humeňuk razantně odmítl. „Nikdy bych dětem nevyhrožoval ani neublížil. Mám je moc rád. Spíš žena s jejím přítelem mě psychicky deptali, že jsem si už chtěl něco udělat,“ tvrdil obžalovaný.

Podle něj měla jeho manželka poměr s jejich známým a chtěla ho opustit. To měl být i důvod jeho útoku a zkratkovitého jednání. Manželka však při včerejším jednání tyto informace popřela.

„V době, kdy k napadení došlo, jsem žádný vztah neměla. Manžel hodně pil. Nedbal na sebe. Chtěla jsem, aby se sebou začal něco dělat, ale jemu to bylo asi jedno. Často i před dětmi vyhrožoval, že si něco udělá. Byl velmi žárlivý a pořád mě podezíral z nevěry,“ vypovídala poškozená. Ta má podle svých slov po útoku ochrnutou levou ruku a stále je v pracovní neschopnosti.

Hlavní líčení je naplánováno také na středu a čtvrtek, kdy budou vypovídat další svědci a soudní znalci z oboru psychologie, psychiatrie a soudního lékařství. Obžalovanému v případě prokázání viny hrozí až 18 let vězení.

Co tvrdí obžaloba

- Dne 20. 7. v přesně nezjištěné době od 14.15 do 14.20 hod. pod vlivem alkoholu a po předchozí slovní rozepři v úmyslu usmrtit, fyzicky napadl vystřelovacím nožem poškozenou, a to tak, že proti ní vedl nejméně šest úderů nožem směřujících zejména vůči jejímu hrudníku.

- V důsledku aktivní obrany poškozené jí způsobil tři bodnořezné rány na zadní straně levé paže, z toho u dvou ran se jednalo o průbody paže zezadu dopředu, u třetí rány se jednalo o vbod k pažní kosti, s přerušením trojhlavého pažního svalu, svalových tepen, vřetenního nervu a středního kožního nervu v předloktí.

- Další dvě bodné rány utrpěla poškozená na levé straně hrudníku s vbody ve výši 5. až 6. zasahující do svaloviny a jednu bodnou ránu v oblasti zad zasahující do podkoží. Dne 20. 7. v přesně nezjištěné době od 14.15 do 14.20 hod. pod vlivem alkoholu a po předchozí slovní rozepři v úmyslu usmrtit, fyzicky napadl vystřelovacím nožem poškozenou, a to tak, že proti ní vedl nejméně šest úderů nožem směřujících zejména vůči jejímu hrudníku.