Protože v domě nebyla zavedena elektřina a Roman u sebe neměl žádné světlo, neustále do něčeho narážel a několikrát v opilosti upadl. Klopýtavě se dopotácel k dvoukřídlým dveřím, které vedly do obytné místnosti a kde v tu dobu spala stařenka.

Vkladní knížky raději spálil

Silou dveře rozrazil a vpadl do místnosti. Ve tmě rozpoznal jednotlivé kusy nábytku a jako první začal zběsile prohledávat skleněný příborník. V afektu přehazoval po celé místnosti nalezené věci, ale peníze nikde nenacházel.

Když převracel jednu z postelí a prohledával slamník, všiml si v šeru siluety ženy, kterou probudil hluk. V tu chvíli uslyšel, jak k smrti vyděšená stařenka volá hlasitě o pomoc. Z obavy před prozrazením ženu surově napadl a opakovanými údery a rdoušením usmrtil. Na tělo oběti vrah navršil peřiny, slamníky a další nalezené předměty pro případ, že by se pokusila bránit.

V návalu vzteku, že se mu nepodařilo najít peníze, rozlámal kuchyňský stůl, který odhodil směrem k tělu zavražděné. Zcela náhodně se mu krátce na to podařilo nalézt sportovní batůžek, který stařenka za svého života nosila stále při sobě a nedala jej nikdy z ruky. Z batohu odcizil dámskou kabelku spolu s ukrytými vkladními knížkami. Místo tragédie poté nikým nezpozorován opustil.

Z obav před prozrazením však vkladní knížky s uloženou finanční částkou ve výši 400 tisíc korun ještě téže noci spálil.

Sedmnáct let 
ve vězení

Soud po zhodnocení všech důkazů, zejména s přihlédnutím ke skutečnosti, že se obžalovaný dopustil svého jednání na zcela bezbranné staré ženě, neschopné dovolat se jakékoliv pomoci a s úmyslem získat peníze za každou cenu, tedy i za cenu nejvyšší, muže nakonec odsoudil k trestu odnětí svobody v trvání sedmnácti let.   Lenka Burýšková

Předchozí díl najdete ZDE.