V Pardubicích došlo za poslední dny hned ke dvěma trestným skutkům se sexuální motivací. Ten horší se odehrál v pátek v blízkosti hlavního nádraží.

Souvislost s nedávnou amnestií je však zatím jen spekulací. Pachatel pátečního útoku je stále neznámý.

V pátek za bílého dne došlo v ulici U Trojice k sexuálnímu napadení 13leté dívky. Den předtím, taktéž u nádraží, zastoupil 27letý muž s penisem v ruce cestu osmnáctileté dívce.

„V pátek okolo 15.30 hodin v prostoru mezi podjezdy u garáží došlo k útoku se sexuálním podtextem na nezletilou dívku. Dívka naštěstí neutrpěla vážnější poranění.  Z místa činu odešel muž snědé pleti směrem k benzinové čerpací stanici a hypermarketu Albert. Naši kriminalisté na případu intenzivně pracují," uvedla policejní mluvčí Jitka Vavřinová.

Podezřelý je Rom ve věku asi 20 až 30 let, vysoký 180 cm, s krátce střiženými černými vlasy, oblečený do černých kalhot a černé bundy.

Policie vzhledem k věku poškozené a citlivosti případu nechce žádné další informace poskytovat. Policisté ale vyzývají všechny případné svědky, kteří v pátek v uvedených hodinách mohli v této lokalitě zahlédnout popsaného muže, aby se co nejdříve přihlásili policistům na lince 158.

Nepříjemný zážitek  si z pardubického nádraží den předtím odnesla i osmnáctiletá dívka z Hradecka. V 3.45 hodin ráno k ní v prostorách u technického vjezdu do areálu Českých drah u pardubického hlavního nádraží přistoupil muž. Bez varování si měl rozepnout kalhoty a s penisem v ruce začal před dívkou onanovat.

Vyděšená žena přivolala na místo policisty. Ti vzápětí pachatele nedaleko místa zadrželi. Šlo o sedmadvacetiletého cizince.

„Muž je nyní podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku. Proč se k takovému jednání rozhodl, to policistům nedovedl zdůvodnit. Incident nyní prověřujeme," uvedla mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Ani jeden z případů ale nelze spojit s nedávnou amnestií. Alespoň do té doby, než policie dopadne pachatele pátečního znásilnění. Spekulacím na toto téma se však zabránit nedá. Už po vyhlášení amnestie se mnozí lidé začali bát nárůstu kriminality. Několik trestanců už ostatně po výtržnostech skončilo v policejních poutech a na záchytkách.

Jen z pardubické věznice už bylo propuštěna většina z tří set amnestovaných vězňů. Zhruba 500 jich postupně odchází na svobodu také z dalších východočeských věznic ve Valdicích, Odolově a Hradci Králové.