Neumí číst ani psát, je prostě negramotný. Navíc je v jedenatřiceti letech už dvanáctkrát soudně trestaný. Jeho zdrojem příjmů byly vedle invalidního důchodu krádeže v pražských hotelích.

Robert Lakatoš přidal další do řady svých vroubků. Krajský soud v Hradci Králové ho poslal do vězení na osm let za znásilňování spoluvězně, kterého se dopouštěl během dubna v Pardubicích.

Jsem olašský Rom, hájil se
Odmítal, opakovaně i sveřepě. Prý to na něj ušili ostatní spoluvězni, kteří ho neměli rádi. Ale použil i další argumenty.
„Mám manželku dítě, já jsem proti těmhle věcem."
„Kdy bych ho měl pětkrát znásilnit? Vždyť tam je personál, stále tam chodí policisté."
„Jsem olašský Rom. Kdyby se dozvěděli, že jsem měl homosexuální styk, vyloučili by mě."
„Ani na cele jsem nechtěl být 
s homosexuálem."
Tato obhajoba ho nespasila, byl odsouzen na osm let.

Za mřížemi tak Lakatoš stráví příštích téměř deset let. Do května 2017 mu totiž běží trest za majetkové trestné činy. Pak pojede dál…

Pro spoluvězně to není moc dobrá zpráva. Lakatoš je totiž vyhlášeným rabiátem, problémy měl prakticky ve všech zařízeních, kde si odpykával své prohřešky. „V Pardubicích mě neměli rádi," přiznal sám odsouzený. Tvrdil však, že nejsou pravda slova dalších vězňů, že je šikanoval, nutil, aby mu nakupovali věci.

A k tomu, že znásilňoval 
o osm let staršího invalidního důchodce, za což byl nakonec odsouzen. „Od začátku mi říkal Pipinko," vypověděl poškozený. Lakatoš mu prý dával najevo, že je homosexuál a nakonec ho pětkrát donutil k orálnímu styku a jednou se pokusil i o anální.

„Já jsem typ člověka, který se bojí lidí," vysvětloval invalida, proč Lakatošovo jednání neoznámil dříve. „Řekl, že mě zbije a udělá mi ze života peklo," dodal.

Nakonec však případ skončil odsouzením.