Před soudem už podruhé stojí Štefan Dirgas, Lukáš Svoboda, Jan Tomáš a Kristián Olejnik, které obžaloba viní, že v Hradci Králové a na Orlickoústecku pěstovali indické konopí. Policie ve dvou pěstírnách zabavila 544 rostlin, z nichž mohli získat až 25 kilogramů sušiny. Našla také kilo už usušeného konopí.

Krajský soud v Hradci Králové loni v květnu třem mužům udělil tresty od 3,5 do osmi let vězení, Dirgas tehdy odešel jen s trestem podmíněným. Obžaloba i obhajoba se však odvolaly k vrchnímu soudu, který rozsudek zrušil a věc vrátil do Hradce Králové.

Státnímu zástupci se nelíbila tvrzení obžalovaných, že hlavní osobou této kauzy byl strýc obžalovaného Tomáše a že čtveřice pro něj jen pracovala. Strýc, narozený roku 1943, měl však v době, kdy v pěstírnách vzrůstalo konopí, amputovanou nohu, mohl se pohybovat jen na invalidním vozíku, často pobýval v nemocnici, a když se případ dostal k soudu, byl už po smrti. Proto včera jako svědkové předstoupili dva z jeho sousedů. „I když měl protézu, viděl jsem ho vždycky na vozíku. Nevzpomínám si, že by používal berle,“ řekl jeden z nich. Podle sousedky se muž bez pomoci nemohl dostat z domu. Žádný ze svědků si nevybavil, že by někdy v domě viděli jeho synovce Jana Tomáše či kohokoli z dalších obžalovaných. Naopak obhajoba má problém s posudkem odborníka na pěstování konopí. Podle jednoho z obhájců špatně spočítal obsah sušiny na počet rostlin. Posudek se včera četl, protože znalec odmítl přijít k soudu. V podobných případech byl prý často ze strany advokátů napadán. Jiný znalec v tomto oboru však není v celém Česku k dispozici.

„Musíme se pokusit zabezpečit vyhotovení znaleckého posudku v oboru zemědělství, odvětví botanika – pěstování rostlin,“ řekl předseda senátu Miroslav Mjartan a odročil hlavní líčení na neurčito.