„K vytvoření projektu nás vedla neutěšená situace právě v oblasti řízení vozidla pod vlivem návykových látek. Jen ve východních Čechách v loňském roce policisté přistihli za volantem 3610 řidičů, kteří požili alkoholické nápoje, a dále 163 řidičů pod vlivem drog,“ řekla mluvčí Policie ĆR Královéhradeckého kraje Iva Marková.

Podle ní cílem projektu je eliminovat počet těchto řidičů, a tím přispět i ke snížení počtu závažných dopravních nehod pod vlivem alkoholu a psychotropních látek.

V první fázi projektu se policisté zaměří především na mladší řidiče ve východočeském regionu, kteří jezdí vozidlem ze zábav a nočních podniků. „Ve vybraných restauracích a klubech, kam se chodí bavit, najdou pivní tácky, kde jsou kresleným černým humorem Radka Petružely vtipně upozorněni na nebezpečí, které na řidiče pod vlivem návykových látek číhá,“ upřesňuje Marková.

Ve druhé fázi projektu se policie bude ve zvýšené míře věnovat řidičům při dopravních kontrolách. Z rukou policejních preventistů dostanou „vonítka“ do auta s kreslenými vtipy Radka Petružely, kterými se je trochu odlehčenou formou budou snažit na nebezpečí alkoholu a drog upozornit.

„Naším projektem Jezdíme bez alkoholu a drog navazujeme na preventivní téma, které pro letošní rok doporučila Metodická rada pro prevenci kriminality Policejního prezidia České republiky,“ dodala mluvčí Ivana Marková.