Tento víkend budou hřbitovy v celém regionu v obležení. Nastává totiž dušičkový čas, kdy lidé vzpomínají na své zesnulé. Spjaté jsou s tím nejen úklidy a zdobení hrobů, ale i nájezdy zlodějů, kteří se neštítí krást ani na místech posledního odpočinku. V pozoru proto budou i policejní složky, které se budou snažit takovému počínání zamezit.

„Nastávající období již známe, zaměřujeme se na něj každoročně, protože se zvyšuje riziko krádeží. Všechny službu konající hlídky mají své lokality, na které se zaměřují. Zvyšuje se totiž riziko krádeží, a to nejen na samotných hřbitovech, ale třeba i u aut parkujících u nich. Například starší lidé, kterých je na hřbitovech nejvíce, občas zapomenou svoje vozidlo zamknout. Ale i kdyby bylo zajištěné, stačí, aby na viditelných místech nechali ležet doklady nebo peněženku, a zloději je o ně připraví. Stejným případem jsou takzvaní sváteční řidiči, kteří mají auto v garáži a vyjíždějí jen na nákup nebo právě na hřbitov. Ale vyloženě cílenou akci v tomto směru nepřipravujeme,“ uvedla mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Vidina snadného zisku rozličných věcí je v tomto období pro chmatáky dlouhodobě očekávanou událostí. Z hrobů i z aut se každý rok několik věcí ztratí. „Vzpomínám si na případ z Kostelce nad Orlicí, kdy jeden pán zaparkoval auto, které navíc bylo někoho z jeho příbuzných, a začal z něj vynášet několik velkých keramických mís. Vůz neuzamkl, a na to si zloděj počkal. Muž tím přišel o doklady, osobní věci, finance, a některé věci zmizely i skutečnému majiteli, takže to bylo poměrně nepříjemné,“ vybavila si mluvčí.

„Mohu uvést jen výzvu, aby si lidé skutečně dávali pozor. Měli by si uvědomit, že zloděj čeká právě na to, až dostane příležitost. Je potřeba zamykat auta a nenechávat v nich žádné věci. Ale na druhou stranu je těžké zabránit počínání takových hyen, které jsou schopné i na hřbitovech krást hliníkové věci, květiny, věnce a další,“ dodala jedním dechem Kacálková.

V pohotovosti bude v těchto dnech i rychnovská městská policie. „Kontroly budou zhuštěné, protože se mohou objevit zloději. Máme ovšem dlouholetou dobrou spolupráci s místní pohřební službou. Pan Šmíd bydlí přímo u hřbitova, takže když se mu jeví něco podezřelé, ihned nás volá. Ale rozhodně tam nemůžeme procházet příliš často, na návštěvníky by uniformy a pistole působily spíš rušivě. Je to lepší třeba v podvečer, když už na hřbitově není tolik lidí,“ sdělil velitel strážníků Miloš Friml.

„V Rychnově ani tolik krádeží nebývá, protože hřbitov hlídáme a i pan Šmíd si hledí všeho podezřelého. Ale když se třeba z hrobu ztratí kytka, to už ani lidé mezi sebou neuhlídají. Hřbitov budeme sledovat nárazově, nechám to na klucích ve službě. Zadat jim můžu jedině četnost, kolikrát se tam mají objevit, ostatně tak je větší pravděpodobnost někoho přistihnout přímo při činu,“ přiblížil Friml.

Na hřbitovech Rychnovska se návštěvníci začali objevovat již v průběhu čtvrtečního volného dne, ovšem největší nápor lze očekávat právě tento víkend. O tom vědí své právě i nenechavci, kteří si zřejmě ani tentokrát nenechají „ujít“ šanci okrádat mrtvé.