Kriminalistům se podařilo objasnit všechny loňské případy vražd na Rychnovsku.

„Objasněnost zločinů se zvýšila na 57 procent, zároveň také klesla celková kriminalita,“ popsal situaci Miloslav Jangl, vedoucí Územního odboru vnější služby v Rychnově nad Kněžnou. Násilná kriminalita klesla téměř o deset procent, majetková trestná činnost o jedenáct.

Největší podíl na násilné kriminalitě mají případy úmyslného ublížení na zdraví, počty vražd se dají spočítat na prstech jedné ruky. „V případě dvou pokusů se jednalo o domácí a sousedskou hádku. Jediná dokonaná vražda se stala v obci Trnov,“ uvedl Zdeněk Hlaváček, vedoucí Územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování.

V Trnově byla zavražděna starší žena, jejíž tělo bylo nalezeno v lese za obcí. Kriminalisté zjistili, že čin spáchal přítel vnučky oběti.

Policisté v loňském roce řešili i případy domácího násilí. „Dvakrát jsme vykázali násilníka ze společné domácnosti, případů domácího násilí ale bylo více,“ informoval Jangl.

Úspěchy policisté zaznamenali i v objasňování majetkové trestné činnosti. „Odhalili jsme skupinu pachatelů, kteří kradli v objektech na území celého kraje. Podařilo se jim prokázat téměř sto případů vloupání. Škoda přesáhla milion korun,“ uvedl Hlaváček. Dopadeni byli i pachatelé, kteří vykradli diskont v Dobrušce.

„Dvojice, která kradla v diskontu, měla vybavení jako zkušení profesionálové. V jejich výbavě se našly rušičky mobilů, vysílačky, dalekohled, pepřový sprej proti policejním psům a maskování,“ popisoval Hlaváček. Zloději jsou nyní ve vazbě a čekají na konec vyšetřování.

Zlepšuje se i situace na rychnovských silnicích. V roce 2008 došlo ke snížení počtu dopravních nehod o devět procent. Ubylo i těžce zraněných osob.

„Nejčastější příčiny dopravních nehod zůstávají stejné – v největší míře se na nich podílí nesprávný způsob jízdy a nedodržení předepsané rychlosti,“ vysvětlit Jangl. Zatímco počty trestných činů dlouhodobě klesají, v roce 2008 přibylo přestupků o více než jedenadvacet procent. Největší počet přestupků se týkal bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, přestupků proti majetku a veřejnému pořádku. Zvýšil se také počet vyhlášených pátrání po osobách. „V mnoha případech se jedná o pátrání po svěřencích. Spadá pod nás kostelecký Dětský domov se školou, tam máme problém s tím, že hodně chovanců utíká,“ uvedl Hlaváček. Rychnovským policistům se daří i po personální stránce. Zatímco v minulých letech se potýkali s nedostatkem policistů, loni se jim podařilo situaci zlepšit. „V současnosti je stav takový, že na každém ze dvou odborů bude chybět pouze jeden policista. Samozřejmě jsou plánované odchody některých policistů, na druhé straně máme uchazeče v přijímacím řízení. Do budoucna tedy předpokládáme, že se nám bude dařit naplňovat tabulkové počty policistů,“ poznamenal Jangl.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ