Případ první

První z loupeží se stala v pondělí 10. srpna jen několik minut po poledni na ulici T.G. Masaryka v Ústí nad Orlicí. Do zdejší pobočky banky vstoupil muž, který položil na pult jedné z pokladen list papíru s jasnou žádostí o vydání peněz. Pokladní mu peníze během chvíle vydala. Muž je v tichosti uložil do tašky nebo batohu, z pultu vzal i papír s textem a odešel.

Tato tichá scéna trvala jen pár minut. Lupiče během činu zachytily bezpečnostní kamery v bance, které odhalily jeho podobu během loupeže. Je však zřejmé, že se muž snažil alespoň částečně maskovat.

Pachatel byl přibližně sto sedmdesát centimetrů vysoký, střední postavy. Na očích měl oválné dioptrické brýle. Měl také knír s bradkou a výrazně husté kudrnaté šedé vlasy s místy prosvítajícími prameny, vzadu stažené do culíku a na bocích hlavy sepnuté sponkami. Vlasy vypadaly neudržovaně a budily spíše dojem, že muž má na hlavě paruku. Pachatel byl v době činu oblečen do tmavých kalhot a modrého trika nebo mikiny s dlouhým rukávem a dvouřadovým nápisem na prsou. Rukávy byly ozdobeny širokým lampasem světlé barvy.

Případ druhý

Terčem druhého loupežného přepadení ve čtvrtek 27. srpna se krátce před čtrnáctou hodinou stala pobočka banky v Jablonném nad Orlicí. V tomto případě neznámý muž vymáhal peníze dokonce pod pohrůžkou střelby. Poté, co bankovky dostal, okamžitě odešel.

Svědci i kamera pachatele zaznamenali jako muže ve věku mezi třiceti a čtyřiceti lety, zhruba 170 až 180 centimetrů vysokého, baculaté postavy. Na hlavě měl pravděpodobně světlou paruku, na očích sluneční brýle. Oblečen byl do hnědé plátěné bundy, tmavého trika, třičtvrtečních modrých riflí a botasek s bílým pruhem po bocích.

Pomozte při pátrání

Oba případy se staly během necelých tří týdnů zhruba dvacet kilometrů od sebe. Loupežná přepadení bank jsou přitom na Orlickoústecku výjimečná.
„O možné souvislosti mezi oběma případy nechci spekulovat, policie oficiálně pátrá po pachatelích dvou samostatných trestných činů,“ řekla v pondělí v souvislosti s domněnkou, zda nejde o jednoho lupiče, mluvčí okresního ředitelství Policie České republiky v Ústí nad Orlicí Eva Sichrová.

Policisté se obracejí na všechny, kdo se v uvedených časech pohybovali v okolí obou bank, znají muže ze záběrů kamery nebo mají jakoukoliv informaci, která by mohla s oběma případy souviset, s prosbou o pomoc při vyšetřování.

Se svým svědectvím se mohou obrátit na kteroukoli policejní služebnu nebo přímo na linku tísňového volání 158.